ВМРО-ДПМНЕ: Владата на Зоран Заев за само три недели Република Македонија ја задолжи за 600 милиони евра

/

Република Македонија крахира и на економски и на политички план. Граѓаните секојдневно осиромашуваат, а СДСМ носи закони кои се на штета на интересите на македонскиот народ и држава. Се покачуваат акцизите и давачките, а на политички план се злоупотребуваат институциите и политички се гонат неистомислениците, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Владата на Зоран Заев за само три недели Република Македонија ја задолжи за 600 милиони евра.

На сила се турка неуставен закон за двојазичност, а од јавноста се крие што се договора за името на државата.

Демократија нема, а судовите политички и без никаква основа во притвор држат патриоти.

Видни актери, уметници, режисери, архитекти, доктори и истакнати граѓани се прогласени за терористи.

Судот делува како продолжена рака на СДСМ и му помага на Заев во политичката хајка против лица кои никогаш не сториле ниту прекршок, а не пак терористички акт.Дурловски, Чавков, Дамовски, Илиевски, Јовановски и останатите не се терористи, туку патриоти!

Државата нема да тргне ни чекор напред кон ЕУ и НАТО се додека не се почитуваат елементарните права на човекот.

Правосудните органи во интерес на Македонија и иднината на државата мора да ја вратат правната државата. Власта мора веднаш да запре со законските и институционални злоупотреби во интерес на функционалноста на државата.

Законите мора да биде исти за сите. Селективноста и неправдата одат на штета на Република Македонија. Државата мора да биде еднаква кон сите, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Претходна статија

Пирло: Јувентус има добри шанси да оди до крајот, Рома е изненадување

Следна статија

„Моцартовите перипетии“ со атрактивната обоистка Сања Ромиќ

Најново од Вести