ВО КАРАНТИН 30 ГРАДА ВО ТУРЦИЈА

/

Се забранува влез и излез од 30 големи градови во Турција во траење од 15 дена, објави на Твитер во своето обраќање до нацијата турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, пренесува Телма.

„Најважна е изолацијата, но се забележуваат прекршувања. Затоа е наложено да се премине од доброволна во задолжителна изолација. Од вечерва во следните 15 дена се забранува влез и излез во 30 големи градови на Турција. Се забранува и излегување на улиците за лица под 20-годишна возраст и сите треба да носат заштитни маски на јавните места“, истакна Ердоган.

Претходно турскиот министер за здравство Фахретин Коџа соопшти дека бројот на заразени лица во земјата за едно деноноќие се зголемил од 18.135 на 20.921, а бројот на смртни случаи достигнал вкупно 425 луѓе.Претходна статија

ЖИВОТОТ ВО КУМАНОВО ЗАСТАНА (ФОТО)

Следна статија

ШЕФОТ НА КРИЗНИОТ ШТАБ ВО БУГАРИЈА: НЕ ОДЕТЕ НИКАДЕ ЗА ВЕЛИГДЕН И ЦВЕТНИЦИ

Најново од Вести