|

Во невремето во Турција загинаа 9 лица, меѓу кои и три деца, исчезнати се 11 морнари

Девет лица загинаа во Турција во невреме, а 11 морнари се прогласени за исчезнати во Црното Море, соопшти турското МВР.

„Девет наши сограѓани загинаа поради невреме и екстремни дождови“, изјави министерот за внатрешни работи Али Јерликаја за новинарите во северозападната провинција Зонгулдак, каде што загинаа четири лица.

Меѓу загинатите има и три деца

„Пет други лица, меѓу кои три деца, загинаа во поплавите во провинциите Татман и Дијарбакир на југоисток“, рече тој.

Утрово е пронајдено телото на еден од 12-те турски морнари кои исчезнаа во водите кај Ерегли, пристаниште во провинцијата Зонгулдак. Турски товарен брод со 12 членови на екипажот потона во неделата во близина на брегот на Црното Море во Турција во невреме.<

Слични Објави