Во пожарот во Горно Мелничани опожарени 10 хектари високо стеблеста букова шума

/

Пожарот кој вчера околу 17:00 часот избувна во атарот на селото Горно Мелничани, општина Центар Жупа е ставен под контрола, но и понатаму постои опасност од негово активирање, изјави за МИА, Џетан Мифтароски, командир на дебарската Територијална противпожарна единица.

Додава дека поради тоа пожарникари, како и вработени од подружницата на „Национални шуми“ остануваат на терен.

– Пожарот зафати голема површина со високостеблеста букова шума, односно околу 10 хектари. Според првичните сознанија пожарот најпрво се појавил во бараката каде што престојувале дрвосечачи, кои во моментот не биле тука и се проширил. Во гаснењето беа вклучени и вработени во подружницата на „Национални шуми“, полициски службеници, вработени во општина Центар Жупа, заедно со градоначалникот Аријан Ибраим, изјави Мифтароски.Целиот напис прочитајте го овде.

Извор: zoom.mk

Претходна статија

792 нови случаи на Ковид 19 – пријавени 10 починати лица

Следна статија

КНА: Охрид е нераскинливо поврзан и со бугарската историја

Најново од Вести