Во претходното деноноќие регистрирани 528 новозаболени од Ковид-19, 327 оздравени и шест починати

/

Во последните 24 часа од направени 4.323 тестирања се регистрирани 528 нови случаи на Ковид-19. Во исто време, регистрирани се и 327 оздравени пациенти и седум починати. Дополнително, пријавени се и шест починати лица со дијагноза Ковид-19 со датум на смрт од 27 октомври до 8 ноември 2021 година, информира Министерството за здравство.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје од 528-те нови случаи на Ковид-19, од Скопје се 200, Битола 53, Прилеп 42, Кавадарци 34, Велес 24, Кочани 22, Штип 19, Куманово 18, Охрид 13, Струмица и Гевгелија по 10, Крива Паланка и Пробиштип по 9, Кратово и Демир Хисар по 7, Тетово, Ресен и Валандово по 6, Гостивар и Неготино по 4, Кичево, Свети Николе, Берово и Делчево по 3, Струга, Радовиш, Виница, Богданци и Демир Капија по 2 и во Македонска Каменица, Дојран и Пехчево по 1.

Од вкупниот број оздравени пациенти од Скопје се 133, Битола 37, Куманово 27, Кавадарци 19, Тетово 18, Велес 14, Штип и Охрид по 10, Прилеп 8, Кочани, Струмица и Крива Паланка 7, Гевгелија, Валандово и Кичево по 4, Пробиштип, Демир Хисар, Свети Николе и Радовиш по 3, Неготино и Крушево по 2 и Кратово и Гостивар по 1.

Од седумтемина починати во текот на изминатите 24 часа, четворица се од Скопје (63г, 66г, 74г и 78г), двајца од Свети Николе (76г и 84г) и еден од Кавадарци (65г). Сите тие се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин, се пријавени и шест починати лица со датум на смрт од 27.10.2021 до 08.11.2021, од кои по две од Скопје и Тетово и по еден од Кичево и Радовиш. Овие починати се на возраст од 59 до 86 години. Тројца од нив починале во домашни услови, а останатите тројца во болница.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 208.992, бројот на оздравени пациенти е 193.072, на починати е 7.320, а бројот на активни случаи изнесува 8.600.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 91300, активни 3859

Куманово 12622, активни 367

Тетово 11211, активни 211

Прилеп 9851, активни 435

Битола 8056, активни 650

Гостивар 8043, активни 49

Велес 7068, активни 368

Кавадарци 6644, активни 377

Штип 6415, активни 273

Охрид 6276, активни 228

Струмица 5974, активни 113

Кичево 4183, активни 106

Струга 3868, активни 53

Кочани 3797, активни 246

Гевгелија 2674, активни 145

Неготино 2484, активни 89Свети Николе 2065, активни 79

Крива Паланка 1790, активни 171

Радовиш 1671, активни 83

Ресен 1650, активни 89

Дебар 1453, активни 3

Берово 1314, активни 64

Делчево 1269, активни 114

Виница 1122, активни 47

Пробиштип 1090, активни 67

Валандово 877, активни 22

Кратово 716, активни 72

Богданци 611, активни 30

Крушево 572, активни 25

Демир Хисар 554, активни 79

Македонски Брод 483, активни 6

Демир Капија 417, активни 8

Македонска Каменица 386, активни 55

Пехчево 331, активни 8

Дојран 155, активни 9.

Во претходното деноноќие се направени се 4.323 тестови и тоа преку ИЈЗ-301, ЦЈЗ Скопје-68, ЦЈЗ Битола-106, ЦЈЗ Прилеп-55, ЦЈЗ Тетово–38, ЦЈЗ Куманово-59, Судска медицина-1, Институт за микробиологија–312, Жан Митрев (Филип Втори)-98, Авицена-165, Биотек-255, Систина-72, лабораторија Лаор-237, Синлаб-16, Ремедика-14, Плодност–51, Генеа-6, Никоб лаб-366, ВФВ Медикал-83, Ели Медика-50, Ројал Медика–36, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб – 8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.919. Досега во земјата вкупно се направени вкупно 1.426.274 тестирања на Ковид-19.Претходна статија

Арсовски: Оставка веднаш – Заев е најголем лузер, најголем измамник и киднапер!

Следна статија

Гостивар ќе ги донира парите определени за украсување на Новата година

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да