ЗА САМО ЕДЕН ДЕН ВУХАН СПРОВЕДЕ 467.847 ТЕСТИРАЊА ЗА КОВИД-19

/

Во Вухан вчера се направени 467.847 тестирања на коронавирус, додека претходниот ден тој број изнесуваше 335.887, пренесува Плусинфо.

Во кинескиот град Вухан, каде беше првото жариште на новиот коронавирус, на 14 мај почна кампања со цел откривање на асимптоматски носители на вирусот.Ваквиот чекор е преземен откако неодамна беа пријавени нови случаи, првпат откако беа укинати карантинските мерки во градот на почетокот на април.

Претходна статија

ВО БРАЗИЛ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА, 674 ПОЧИНАТИ, 13140 НОВОЗАБОЛЕНИ

Следна статија

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: СЕ НОРМАЛИЗИРА ПРЕВОЗОТ НА ПАТНИЦИ ОД И ДО КУМАНОВО

Најново од Вести