Забрана за камиони на Стража, Тетово – Попова Шапка и на други патни правци

/

На планинскиот превој Стража изутринава од 06:30 часот е воведена забрана за движење на тешки товарни возила.

Забрана за камиони има и на патниот правец Тетово – Попова Шапка. Од 06 часот и 35 минути според АМСМ се воведува забрана за сообраќај на тешки товарни возила и на патниот правец крак Маврово-Дебар.

Од 07:15 часот забрана за сообраќај на тешки товарни возила се воведува и на патниот правец Кичево – Охрид преку планинскиот премин Пресека.

На останатите патишта сообраќајот се одвива по влажни коловози, на некои повисоки места има остатоци од кашест снег на коловозот.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.Од 15 ноември започна законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15 март 2022 година, велат од АМСМ.

Извор: temite.mkПретходна статија

Силен земјотрес ја погоди Турција

Следна статија

Билјана Ангелова за БТА: За домашното насилство нема социјален статус

Најново од Вести