Заев најави замена на невакцинираните попишувачи

/

Премиерот Зоран Заев најави замена на попишувачите што ќе одбијат да се вакцинираат за да може пописот да се одвива нормално.

„Разговарав со министерот за правда и во една прилика и со директорот на Заводот за статистика каде што секако кога ќе се случат вакви ситуации може да се направи рокада на попишувачите за да може флексибилно да излеземе пред се во барањата и очекувањата на граѓаните“, изјави Заев.

Пописот ќе почне во недела, на 5-ти септември, и ќе трае до 30-ти септември. До тој ден ќе трае и онлајн пописот на дијаспората што почна на 1 март.Извор: zoom.mk

Претходна статија

По еден ден на училиште: Деца од Аеродром и Кисела Вода заразени со коронавирус, класовите во изолација

Следна статија

Најнова ковид статистика: 760 новозаболени, починале 23 лица

Најново од Вести