Заев: Највредна странска инвестиција од 500 милиони евра за 69 ветерници, од ветерот правиме струја

/

Германската компанија WPD, ќе гради 415 мегаватна ветерна електрана на потегот Куманово – Старо Нагоричане – Ранковце- Крива Паланка, во вредност од околу 500 милиони евра. Премиерот Зоран Заев, на прес-конференцијата во присуство на амбасадорката на Германија Анке Холштајн, како и претставници на менаџментот на компанијата, истакна дека ова не е само најголемата германска инвестиција во земјава, тука ова е најголемата директна гринфилд инвестиција во македонската економија, воопшто, од независноста до денес.

„Денешната прес конференција е во доменот на енергетиката, еден од приоритетните сектори на кои се фокусира Владата.

Ние се определивме да обезбедиме поевтини, компетитивни извори на енергија, здрава животна средина и почист воздух за сите, преку инвестициите во зелени, еколошки и обновливи извори на енергија.

Денес, тука со нас се стратешките инвеститори од Германија, компанијата WPD, која ќе гради 415 мегаватна ветерна електрана во македонските полиња, на потегот на општините Куманово – Старо Нагоричане – Ранковце- Крива Паланка, во вредност од околу 500 милиони евра, односно пола милијарда евра.

Почитувани граѓани, ова не е само најголемата германска инвестиција во земјава – ова е најголемата директна гринфилд инвестиција во македонската економија, воопшто, од независноста до денес.

Ова се придобивките од Законот за стратешки инвестиции. Големите инвеститори ги препознаваат економските можности, безбедноста и стабилноста на земјата и носат храбри одлуки за инвестирање во Северна Македонија.

Ќе се гради ветерен парк со име „Вирови” кој ќе биде најголемиот капацитет од обновливи извори на енергија во Северна Македонија. Колку за споредба, станува збор за капацитет кој го имаат двата блока на инсталиран капацитет од РЕК Битола во најдобри години. РЕК Битола има вкупно три блока.

На полињата на потегот од Куманово кон Крива Паланка за ќе бидат поставени 69 нови ветерни турбини, што е за четири пати повеќе од досегашните 16 кои ги гледаме на границата со Грција, и најважно, ветерници кои ќе создаваат над 400 мегавати струја од македонскиот ветер.

Во зеленото сценарио најбрзо растечки технологии се токму фотонапонските и ветерните електрани и во нашата стратегија се предвидени околу 1500 мегавати на фотонапонски електрани и околу 700 мегавати на ветерни електрани.Нема сомнеж, најголемата инвестиција во историјата на македонската економија е доказ дека зеленото сценарио и тоа како е возможно.

Овој проект е повеќе од половина од тие 700 мегавати предвидени во нашата стратегија и заедно со веќе изградената кај Богданци и со издадените досегашни овластувања од Владата, бројката поминува над 600 мегавати, што е 85 проценти од предвидените во Стратегијата.

Што е најважно, Ветерниот парк „Вирови“ нема да користи никакви повластени тарифи од државата. Ова значи и снабдување на 290.000 домаќинства со електрична енергија, а инвестицијата ќе се одвива во неколку фази.

Ми преставува задоволство, што станува збор за навистина сериозна компанија која работи во 28 земји во светот со над 5000 мегавати на инсталиран капацитет во обновливи извори на енергија, што значи го имаат потребното искуство и знаење за успешна реализација на овој проект.

Инвестициите доаѓаат бидејќи добро се сработени реформите, ја донесовме потребната легислатива и создадовме услови за инвестирање во безбедна и стабилна земја.

Тоа е суштината на постоењето на владите и администрацијата: Да создадат фер услови за сите. Работиме согласно европските правила, со сериозни и докажани инвеститори во својата област“, рече Заев.

Извор: zoom.mk

Претходна статија

130 нови случаи на Ковид-19, починати се 6 лица

Следна статија

Облачно време со врнежи од дожд, од утре снег

Најново од Вести