Заев: За пописот да биде успешен неопходна е соработката од сите граѓани

/

Премиерот Зоран Заев денеска преку „Фејсбук“ ги повика граѓаните да соработуваат со попишувачите со цел после 20 години да се добијат релевантни податоци кои ќе бидат основа за креирање на идните политики.

– По 20 години, конечно нашата држава ќе добие релевантни и актуелни податоци кои понатаму ќе бидат основа за креирање на реални политики кои во целост одговараат на потребите на граѓаните. За оваа операција да биде успешна покрај професионалноста на вработените во Државниот завод за статистика и ангажираните инструктори и попишувачи, неопходна е соработката од сите граѓани. Затоа ве повикувам да бидете партнер во овој процес, затоа што само на овој начин Владата, јавните институции, локалната власт и бизнис заедницата ќе можат да обезбедат подобар живот за сите граѓани на Северна Македонија, напиша Заев.

Претходна статија

Веројатно следната година ќе се прима и трета доза вакцина за ковид 19

Следна статија

Во Скопје изречени 199 санкции за сообраќајни прекршоци, 100 за брзо возење

Најново од Вести