Загадениот воздух ги наполни болниците

//

Алармантната загаденост на воздухот во Скопје за време на продолжениот празничен виденд го зголеми бројот на пациенти со респираторни проблеми. Телевизија Сител објави дека загаденоста во комбинација со вирусите ја наполниле детската болница во Козле. Таму деновиве биле хоспитализирани 85 деца со  компликации. А секој ден во дежурните амбуланти прегледувале по стотина болни деца. Слична била состојбата и на Клиниката за Детски болести… (Прочитајте го целиот напис овде)Претходна статија

Вела: Околу 400.000 лица во Европа годишно умираат поради загадување на воздухот

Следна статија

Советот за безбедност на ОН воведе дополнителни санкции против Северна Кореја

Најново од Вести