|

Филипче: Не планираме рестрикции и дополнителни мерки поради случајот на индиски сој

„Не планираме рестрикции и дополнителни мерки поради случајот на индиски сој во земјава, но будно ја следиме ситуацијата и епидемиолошката состојба“, вели министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција.

Тој додаде дека досега околу 240 илјади граѓани се вакцинирани, а околу 200 илјади се вакцинирани.

„Ако детектираме дека има ризик од заразување во ноќните клубови и локалите, тогаш повторно ќе воведеме посебни мерки“, рече Филипче, додавајќи дека немаме прецизни информации за тоа каков е ризикот од заболување со индискиот сој.

„Многу мали се шансите да се заразите ако сте се вакцинирале“, дополни министерот.Слични Објави