НИТУ Е ПОБАРАНА, НИТУ ОДРЖАНА СРЕДБА СО ПОСРЕДНИК НА МИЛЕ ЈАНАКИЕСКИ

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување на мерка притвор против лицето Миле Јанакиески, категорично одбива каква било инволвираност во врска со донесената судска одлука. „Ја информираме јавноста дека ниту е побарана, ниту одржана средба со посредник на Миле Јанакиески, како што е […]

Повеќе

МАКРАДУЛИ: ПЛАНОТ ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ Е СТРАТЕШКИ ПРИОРИТЕТ НА ВЛАДАТА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА 

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, денеска на прес– конференција ги презентираше планот и програмата за намалување на аерозагадувањето во Република Македонија, чијашто имплементација станува стратешки приоритет на Владата за 2019-та година. Соодветно на тоа, како што рече заменик – министерот Макрадули, за оваа намена се обезбедени дополнителни 1,5 милиони евра. […]

Повеќе

КАНАЛ 5 ДОЗНАВА: ГРУЕВСКИ ИЗБЕГАЛ ОД МАКЕДОНИЈА СО АВТОМОБИЛ

Екс-премиерот Никола Груевски не планира подолг престој во Будимпешта, дознава Канал 5. „Според информациите до кои дојдовме, Груевски има намера Унгарија и барањето за азил таму да го искористи само за да купи време пред да ја донесе одлуката каде да замине за подолг престој. Со оглед дека Унгарија е земја членка на ЕУ, за […]

Повеќе

ШЕСТГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ УДРЕНО ОД АВТОМОБИЛ ВО ТЕТОВО

На улица „Видоја Смилевски-Бато“ во Тетово, вчера ( 14 ноември ) околу 17 часот и 30 минути, патничко возило „Мерцедес“ со тетовски регистерски таблици, управувано од 34-годишниот тетовец Н.Ш, удрило во 6-годишно девојче ( пешак ) од Тетово. Од удирањето, девојчето задобило тешки телесни повреди ( фрактура на десна надколеница ), пренесено е во тетовската […]

Повеќе

ПОЧИНА ЗАТВОРЕНИК ОД ИДРИЗОВО 

Вчера во раните утрински часови во комплексот клиники „Мајка Тереза“, бил донесен затвореник во Идризово, кому претходно му се слошило во затворот ден претходно. „На 14.11.2018 година во 10.56 часот во СВР Скопје, пријавено е дека околу 06.30 часот во Ургентен центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ починал В.М.(54)-затвореник во Казнено-поправната установа Идризово, на кој […]

Повеќе

ИВАНОВ ОДБИЛ ДА ГО АМНЕСТИРА ЈАНАКИЕСКИ?

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески решил да избега од државата откако преседателот Иванов одбил да го амнестира. Ова информација дошла до УБК кои со белешка го информарала СЈО, кое побарало и добило притвор за Јанакиески. Специјалното јавно обвинителство одлучило да побара притвор за поранешниот министер Миле Јанакиески, врз основа на информација од […]

Повеќе

ДЕН ВТОРИ- Г. СПАСОВСКИ ДО КАДЕ СТЕ СО ОСТАВКАТА?

Г. Спасовски ако си мислите дека со притворот за Миле Јанакиески и Кирил Божиновски јавноста ќе прекине да се интересира како по ѓаволите ви избега уште еден човек што е под ударите на судската власт (во случајов Никола Груевски), жестоко се лажете. Кога да ја очекуваме Вашата оставка и одговор на прашањето : Дали ако […]

Повеќе

ЗАПОЧНАТА ПРЕДИСТРАЖНА ПОСТАПКА ВО ВРСКА СО БЕГСТВОТО НА Н.Г.

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција следејќи ги информациите во врска со бегството на осудениот Н.Г., како и написите на медиумите и интересот на јавноста, оформи предмет  по допрен глас. Во врска со настанот постојат основи на сомневање дека одредени службени лица, злоупотребувајќи ја својата службената положба и овластување, му овозможиле […]

Повеќе

ЗАЕВ: МЛАДИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН ИМААТ ПОТЕНЦИЈАЛ ДА ИМПЛЕМЕНТИРААТ ПОЗИТИВНИ ПРИМЕРИ НА СТАРТАП ИДЕИ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски и директорот на Фондот за иновации и технолошки развој, Јован Деспотовски присуствуваше на Стартап Самитот којшто се одржува во Софија, Република Бугарија, во организација на Европската Унија под покровителство на комесарката за дигитална економија и општество, Марија […]

Повеќе

ОДБЕЛЕЖАН ДЕНОТ НА ДИЈАБЕТИЧАРИ ВО ООУ „ЛАЗО ТРПОВСКИ“

Основното училиште “Лазо Трповски„ е првото училиште во Општина Карпош кое спроведе активности по повод Светскиот ден на дијабетесот. Имено, денеска, на игралиштето во училишниот двор, вторачињата се дружеа и се едуцираа што значи здрав живот и колку се важни спортските активности за нивниот развој. Иницијаторката на овој настан Александра Гаџоска, наставничка во второ одделение, […]

Повеќе