КОЈ ГО ОТВОРИ ПРОЗОРЕЦОТ ВО ТОАЛЕТОТ?

Дали имаме нови херои како оние кои на 27-ми ширум ги отворија вратите од народното собрание кон ЕУ и НАТО? Можам да претпоставам колкава е смрдеата во вашиот тоалет, но сепак не требаше да го отварате прозорецот низ кој се протна вашиот долгоочекуван премиер во кој вложивте толку труд и средства за да го сместите […]

Повеќе

ОБРАЗОВАНИЕТО, ЈАВНОТО ЗДРАВСТВО И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА- ОВА Е „СВЕТОТО ТРОЈСТВО“ МЕЃУ ИЗМАМИТЕ ВО ЗЕМЈАТА

Освен за актуелната тема каде е исчезнат Груевски, дали е во Унгарија и бара азил ако воопшто е таму, отварањето на Уставот и ребаланс на буџетот, до македонската јавност никако да стигне информација до каде се реформите во Министерството за образование и наука. Помина и првото тромесечие од учебната 2018/2019 а нашите ученици основци и […]

Повеќе

Е-РЕПУБЛИКА АМАНДМАН

Таа навидум е држава како и секоја друга, има институции, сопствен парламент, влада, претседател на ова, претседател на она, има и сопствена академија на науките и уметностите. Но, нејзините граници иако се виртуелни, таа има и Интегрирано гранично обезбедување кое со сите нишани како да станува збор за нормална држава, постои во виртуелното министерство за […]

Повеќе

ГРУЕВСКИ: НЕ МЕ МИСЛЕТЕ ТУКА СУМ!

По долгата мижитатара со нашиот драг екс премиер Николче, таман кога веќе почна да се губи надежта дека нема да се најде, тој милиот за да не нѐ секира нас граѓаните си напиша статус на неговата страна: „ Во последните неколку денови примив безброј закани по мојот живот. Јас сум во Будимпешта сега, и побарав […]

Повеќе

ИСЕЛУВАЊЕТО НА ЛЕКАРИТЕ Е МНОГУ ПОГОЛЕМ ПРОБЛЕМ ОД ОНОЈ СО ПОТЕРНИЦАТА ЗА ГРУЕВСКИ

Како човек, кој е директно инволвиран во здравствениот систем на нашата држава јас секојдневно се судрувам со проблемите кои го мачат републичкото здравство. Ги поздравувам иницијативите на Клубот на млади лекари за намалувањето на егзодусот врз белиот мантил и воедно со тоа го повикувам министерството за здравство веднаш да отпочне консултации со претставници на сите […]

Повеќе

ФАЛА ВИ ПЕТРЕ, НАТАША, ТЕУТА ШТО СЕ УГУШИВМЕ!

Скопје нижи рекорди во загаденост и Битола се гуши во ПМ10 честички, а Петре Шилегов и Наташа Петровска си организираат дружби на кои си се смеат сами на својата неспособност и заедно со министри , директори и колеги се гоштеваат на сметка на граѓаните. Загаденоста, комарците, проблемот со кучињата скитници се реални проблеми, а вие […]

Повеќе

АКО НЕ ГИ КАЗНИМЕ СИТЕ ДОСЕГАШНИ ПОЛИТИЧАРИ-МЛАДИТЕ ЌЕ ПРОДОЛЖАТ ДА СИ ОДАТ ОД МАКЕДОНИЈА

Драги пријатели, Ви се обраќам со пријатели, затоа што, тоа сме и тоа треба да бидеме, сите во оваа наша државичка, без разлика на националноста и верата. Седејќи со мои блиски и познаници, разговарајќи со нив, ми се јави желба да напишам еден текст… Сакам да се изјаснам за многуте работи кои се нефункционални и […]

Повеќе

ВРЕМЕ ЗА ИЗБИРАЊЕ

Се чини дека изборите се жешка тема во овој период. Пред неколку недели се одржа рефенредум во нашата држава, а можеби наскоро ќе се одржат и парламентарни избори. Во ЕУ се подготвуваат избори, Бразил само што одржа избори, каде што конзервативниот кандидат и победи, во БиХ имаше потенцијално опасни избори, а во САД се одржуваат […]

Повеќе

ПАТУВАЧКИ ЦИРКУС

Добро бе до каде мислите да одите со овај ваш циркус? Освен што со вашите кловнови ги забавувате граѓаните и ги вртите на рингишпил до бескрај ништо друго не видовме. Најновата точка која ја изведовте во собранискиот шатор ви беше крајно излитена… немојте бе мајкому стара и едните и другите толку да ги потценувате граѓаните, […]

Повеќе

КОНЗЕРВАТИЗМОТ СЕ СПРОТИВСТАВУВА НА ПОПУЛИЗМОТ

Доколку објективно се обидеме да го разграничиме политичкиот спектар во Македонија, веројатно ќе ја примениме востановената класификација – леви политички партии, десни и партии на центарот и тоа изгледа пристојно, но само на хартија. Во македонската пракса, партиите со спротиставени идеологии (доколку воопшто ги имаат) релативно лесно постигнуваат коалициски договори и формираат влади. Независно од […]

Повеќе