В. ЦВЕТКОВСКИ: МАКЕДОНЦИ НЕ СЕ СТАВАЈТЕ ВО ЗАБЛУДА ДЕКА ГРЦИТЕ ТРЕБА ДА НЕ ПРИЗНААТ КАКО НАРОД

Да објаснам една многу проста работа, особено во 21 век, и на Грци и на Македонци.Грци, од страна на други држави се признава само држава, никако не може некој народ да признава друг народ или да не го признава за тоа што тој е или што не е. Оваа држава бара од вас признавање, да […]

Повеќе

КАРПОШ СО НОВ СТРАТЕШКИ ДОКУМЕНТ ЗА ЕКОЛОГИЈА 2019-2024

Локалниот еколошки акционен план, ЛЕАП-2 за Општина Карпош за наредните шест години, односно за периодот 2019-2024, денес беше презентиран и усвоен од Локалниот комитет за изработка на овој план. Тој ќе се најде на усвојување веќе на наредната седница на Советот на Општината, по што ќе се пристапи кон изработка на годишни акциони планови (за […]

Повеќе

НИМИЦ: ПОСЛЕДИЦИ ПО ДВЕТЕ ДРЖАВИ АКО НЕ УСПЕЕ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР

Неприфаќањето и нестапувањето во сила на Договорот од Преспа би можело да има длабоки, па дури и опасни последици, оценува специјалниот посредник на ОН во спорот за името, Метју Нимиц, во интервју за грчката новинска агенција АНА-МПА. Нов договор и „брзо решение“, ако не успее Преспанскиот, не се можни, а двете страни веројатно ќе се […]

Повеќе

ВЛАТКО ЃОРЧЕВ ЌЕ СЕ КАНДИДИРА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛКИ КАНДИДАТ НА ВМРО ДПМНЕ

Влатко Ѓорчев на својот фејсбук профил ја информираше јавноста дека ќе се кандидира за претседателки кандидат на ВМРО ДПМНЕ: Ми претставува голема чест и задоволство да Ве информирам дека денес (среда) ќе објавам дека поднесувам кандидатура за Претседател на Република Македонија на огласот на ВМРО-ДПМНЕ. Браќа и сестри, Подготвен сум да ја бранам Македонија онолку […]

Повеќе

ИЗБОРИ НЕ ТРЕБА ДА ИМА

Одговорот за иднината на Македонија на меѓународен и внатрешен план зависи од парламентот во Атина, што и да се изгласа таму, СДСМ треба да се посвети и да си ги среди работите внатре во земјата и да чека редовни избори. Да, лош е капацитетот на СДСМ во институциите, многу е лош. Посебно е лош односот […]

Повеќе

ВИСОКИ 95% ИСКОРИСТЕНОСТ НА ОПЕРАТИВНИОТ ПЛАН ЗА ВРАБОТУВАЊЕ 2018, ПОВЕЌЕ ОД ПОЛА ОД УЧЕСНИЦИТЕ СЕ МЛАДИ

Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2018 година има високи 95 проценти реализација. Со него беа вкупно опфатени 6374 лица, од кои 3359 или 53 % беа млади лица до 29 години. Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска како посебно значајна ја потенцираше […]

Повеќе

ЛИБЕРАЛНА ПАРТИЈА: ДИСЛОКАЦИЈА НА ОБЛОЖУВАЛНИЦИТЕ И КАЗИНАТА НАДВОР ОД НАСЛЕНИТЕ МЕСТА

Либералната партија ја поздравува поддршката за дислокација на спортските обложувалници и казината на три километри од институциите, образовните и верските објекти, изразена од лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Сугерираме предлагачот на новиот закон СДСМ, да ги проучи укажувањата од невладиниот сектор како и од коалициониот партнер во власта, и да ги имплементира во новото законско […]

Повеќе

ПРЕКИНУВАЊЕ НА ИНТЕРВЕНТНИТЕ МЕРКИ КОИ СЕ АКТИВИРААТ ПРИ НАДМИНУВАЊЕ НА ПРАГОТ НА АЛАРМИРАЊЕ ВО СТУРМИЦА

Согласно податоците од ДАМСКВ на 22.01.2019 година, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 μg/m3, и епизодата од два последователни дена е прекината во Струмица. Со тоа престануваат да важат интервентните препораки и мерки согласно заклучоците од 40-та седница на Владата на Република Македонија. Редовните мерки против аерозагадувањето дефинирани во […]

Повеќе

НИМИЦ:НОВ ДОГОВОР И РЕШЕНИЕ ЗА ИМЕТО НЕ СЕ ВОЗМОЖНИ

Нов договор и „брзо решение”, ако не успее Преспанскиот, не се можни, а двете страни веројатно ќе се повлечат и од многу прашања кои веќе се договорени. Тоа може да предизвика различни сценарија од кои некои ќе имаат и сериозни последици, вели Нимиц. Евентуалниот нов договор меѓу Скопје и Атина, според него, би траел со […]

Повеќе

МИЦКОСКИ: ВЛАДАТА УДИРА ПО ПЕНЗИОНЕРИТЕ КРАТЕЈЌИ ИМ ГИ ПЕНЗИИТЕ

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани сограѓани, Зоран Заев и Владата ќе кратат пензии. Владата по зголемувањето на даноците и зголемените давачки за граѓаните, за земјоделците, трговците, по ударот на пазарџиите, сега удира и по пензионерите кратејќи им од пензиите. Две години се на власт и нема зголемување на […]

Повеќе