БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ГО РАТИФИКУВАШЕ ДОГОВОРОТ ЗА ЧЛЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА ВО НАТО

Со 140 гласа “за” и ниту еден против бугарското народно собрание го ратификува протоколот за зачленување на Република Македонија во НАТО. На денешното ратификување не присуствуваа пратениците од левицата. На ратификувањето присуствуваше и претседателот на македонскиот парламент Талат Џафери кој и се заблагодари на Бугарија за поддршката.

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: НЕСПОСОБНОСТА И НЕОДГОВОРНОСТА НА СДСМ, ЗОРАН ЗАЕВ И ОЛИВЕР СПАСОВСКИ ЈА ПЛАЌААТ ГРАЃАНИТЕ СО СВОИТЕ ЖИВОТИ

СДСМ, Зоран Заев и Оливер Спасовски се неспособни и неодговорни , а нивната неспособност граѓаните ја плаќаат со своите животи. Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на монополскиот бизнис со испитните центри на фирми без никакво искуство кои го исполниле единствениот […]

Повеќе

Ј. АНГЕЛОВ (ВМРО): ДЕНЕСКА БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ГО РАТИФИЦИРА ВЛЕЗОТ НА БРАТСКА МАКЕДОНИЈА ВО НАТО, А СОЦИЈАЛИСТИТЕ ГИ НЕМА ВО САЛАТА

Пратеникот на ВМРО во бугарскиот парламент Јулијан Ангелов го осуди отсуството на Бугарската социјалистичка партија од гласањето за ратификацијата на протоколот за влез на Македонија во НАТО. Ангелов истакна дека внатрешните конфликти не можат да бидат оправдување за БСП, кога се работи за заштита на бугарските национални интереси. Според Ангелов и ВМРО, безбедна и напредна […]

Повеќе

ALEXANDRIA OCASIO-CORTEZ: РУТИНА ЗА НЕГА НА КОЖА И ЛИЦЕ

На крајот на 2018та година, за време на предизборната кампања, Alexandria Ocasio-Cortez привлече внимание на светските медиуми за убавина и здравје преку нејзината изјава дека негата на лице и кожа не треба да ни е приоритет, напротив, нешто за кое не се ни разговара воопшто, нешто кое е обавезно! SELF-CARE WOULDN’T JUST BE A PRIORITY, […]

Повеќе

ГЕНЕРАЛ СТОЈАНЧЕ АНГЕЛОВ: НИКОЈ НЕ МЕ ИЗБРКАЛ ОД КАФЕТЕРИЈАТА ВО ТЕТОВО

Веста дека вчера во Тетово сум бил избркан од кафетерија од страна на наводен братучед на Хазби Лика е злонамерна невистина раширена од, во овој момент, за мене непознато лице. По утврдување на реалниот идентитет, против лицето кое ја објави оваа вест, ќе покренам приватна тужба за клевета и навреда. Дотука не е ништо страшно. […]

Повеќе

К. СИНАДИНОВСКА: ПОВЛЕЧЕТЕ СЕ ТИВКО, БЕЗ ПРИКАЗНИ ЗА МОРАЛНИ ДОСТРЕЛИ АМАН!

„Костадинов вели дека тоа што мајка му си поднела оставка било чин на висок морал.Чисто да не се правиме луди, висок морал е да не ти падне на памет да си ја вработиш сопствената мајка. Таа да си замине откако премиерот ќе свика, не само што не е висок морал, тоа не е морал воопшто.“Морално” (од […]

Повеќе

ГДУ-ШТИП: ВО НАШИОТ ГРАД ВЕЌЕ СЕ ПОЗДРАВУВАМЕ СО „БОЧВАРСКИ ВЕТИ, НАВИСТИНА ВЕТИ!“

„Денес е мал јубилеј од 30 дена откако градоначалникот на општина Штип, г. Благој Бочварски, вети дека за најбрз можен рок ќе ја санира цевката од колекторот во Ново Село, од која течат фекалии дирекно во река Брегалница.Би сакале да му се заблагодариме на градоначалникот за ветеното и да ја изразиме нашата разочараност од нереализираното. […]

Повеќе

МАЈКАТА НА ПОРТПАРОЛОТ НА СДСМ КОСТАДИН КОСТАДИНОВ, СИ ДАДЕ ОТКАЗ ОД ЦЕНТРАЛЕН РЕГИСТАР

Костадин Костадинов, пратеник и портпарол на СДСМ рече дека по консултации со неговата мајка Фанија Костадинова, одлучиле таа да си даде отказ од новото работно место во Централниот Регистар во Струмица. Претходно Костадинов објави дека ниту тој ниту СДСМ имале некаква врска со нејзиното вработување и дека била вработена на најтранспарентен начин.

Повеќе

ФИЛИПЧЕ ГИ СЛУШНА БАРАЊАТА НА ЛЕКАРСКИТЕ ЗДРУЖЕНИЈА: ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ ВО ЗДРАВСТВОТО И ВРАБОТУВАЊА ЗА МЛАДИТЕ ЛЕКАРИ

Младите лекари веднаш по дипломирањето, односно добивањето лиценца ќе добијат можност за 6 месечна практична работа во здравствените домови во Република Северна Македонија, за што ќе бидат обезбедени работни места во Итната медицинска помош, вакциналните пунктови и во поливалентната патронажна служба, а потоа ќе можат да специјализираат. Ова е последна новина во низата промени за […]

Повеќе