ПРЕГАЗЕН ПЕШАК ИТНО ПРЕНЕСЕН НА КЛИНИКА, ВОЗАЧОТ ПОБЕГНАЛ

На 09.12.2018 година во 09,50 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје од комплекс клиники “Мајка Тереза“ било пријавено дека кај нив со тешки телесни повреди е донесено лицето К.К.(61). Според пријавеното, на 06.12.2018 година околу 13,00 часот во населба Илинден, возило удрило во велосипед управуван од К.К. по што возилото и возачот го напуштиле […]

Повеќе

ЕДНО ЛИЦЕ ПОД ИСТРАГА НА ОСНОВНОТО ЈАВНО ОБВИНИТЕЛСТВО СКОПЈЕ ЗАРАДИ ПОСЕДУВАЊЕ ОРУЖЈЕ И ДРОГА

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице затоа што постои основано сомнение дека сторило кривични дела – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од чл.215 ст.1 од Кривичниот законик, како и Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од чл.396 […]

Повеќе

МАКЕДОНИЈА И РОМАНИЈА ЌЕ ЈА ЗГОЛЕМАТ СОРАБОТКАТА НА НИВО ДИЈАСПОРА

Денес во склоп на три дневната официјална посета на Романија, министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, оствари средба со министерката за Романците во странство, Наталиа Елена Интотеро.Главна цел на разговорите беше воспоставување на плодна соработка меѓу двете држави во областа на дијаспората и размена на искуства меѓу експертските групи, во реализацијата на добрите практики во […]

Повеќе

НОВИ ДРВЈА ЗА ПОЧИСТ ВОЗДУХ ВО КАРПОШ

Општина Карпош денеска ја реализираше завршната фаза од големата еколошка акција во чии рамки беа засадени околу 200 нови дрвја. По тој повод, локалната самоуправа го збогати дрвниот фонд на своја територија со повеќегодишни квалитетни израснати дрвја од типот Јасен, Јавор, Багрем, Липа, како и зимзелена Туја и украсни повеќегодишни грмушкасти растенија од типот Лаванда. […]

Повеќе

ХАН НЕ ВЕРУВА ДЕКА ГРУЕВСКИ ЌЕ БИДЕ ЕКСТРАДИРАН

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан порача утрово пред почетокот на Советот на министри за надворешни работи на ЕУ дека не верува дека Никола Груевски ќе биде екстрадиран од Унгарија во Македонија. Запрашан дали ги поддржува амандманите на Европскиот Парламент во извештајот за Македонија во кои се бара Унгарија да го врати Груевски во Македонија, Хан […]

Повеќе

УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ ЌЕ СЕ ГЛАСААТ НА 15 ЈАНУАРИ

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, рече дека денеска завршуваат јавните дискусии за уставните амандамни и дека очекува Владата да ги достави до Собранието, за потоа на 17 декември да ја свика Комисијата за уставни прашања, каде што ќе може пратениците да предложат амандмани на амандманите. Целиот процес, според Џафери, би требало да заврши до средината […]

Повеќе

ВЕНЕЦУЕЛСКИ ДРЖАВЈАНИН ПОД ИСТРАГА ЗА НЕОВЛАСТЕНО ПРОИЗВОДСТВО И ПУШТАЊЕ ВО ПРОМЕТ НА  НАРКОТИЧНИ ДРОГИ

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, постапувајќи по поднесена кривична пријава од Царинската управа, донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на психотропни супстанции и прекурсори од чл.215 ст. 1 од Кривичниот законик. Станува збор […]

Повеќе

ФОКУС: МОМЧИЊАТА И РИБАРОТ СО СИГУРНОСТ СЕ УБИЕНИ КАЈ СМИЛКОВСКО ЕЗЕРО

Нема сомнеж дека четирите момчиња и рибарот биле убиени кај Смиљковското Езеро на 12 април 2012 година. Ова денеска се заклучи од сведочењето на вештаците од Судска медицина, на рочиштето за случајот „Монструм”, кои во детали објаснуваат како биле убиени жртвите. (Целиот текст прочитајте го овде)

Повеќе

ЕВРОПСКИОТ СУД: ВЕЛИКА БРИТАНИЈА МОЖЕ ЕДНОСТРАНО ДА ЈА СМЕНИ ОДЛУКАТА ЗА ИЗЛЕЗ ОД ЕУ

Европскиот суд донесе одлука според која Лондон ќе може еднострано да ја смени одлуката за напуштање на Унијата, без да бара одобрување за тоа од другите земји членки. Според одреден круг аналитичари тоа е голема победа на противниците на Brexit. Барањето за оваа одлука беше поднесено од група шкотски пратеници.

Повеќе