АНАЛИЗА НА ФАКТОР: ЗА БРЗ ЕКОНОМСКИ РАЗВОЈ НАЈДОБАР ИЗБОР Е ЗЕМЈОДЕЛСТВО И ОДГОВОРНО РУДАРСТВО

Можат ли земјоделството и рударството да коегзистираат е дебата која во изминатите две години се распламти. Се развија две спротивставени страни и излегоа ставови дека нашата земја мора да направи остар избор помеѓу двете, и тоа по секоја цена. Но, дали Македонија треба и мора да плата таква цена – одговорот го побаравме со следнава […]

Повеќе

TЕРИ БОДЕ: БЕЗ НАЦИОНАЛЕН СУВЕРЕНИТЕТ ЌЕ СЕ ВРАТИМЕ ВО СРЕДНИОТ ВЕК

Серии на крвави конфликти се случиле низ Западна Европа помеѓу 1500 и 1650 година. Англија се соочуваше со различни граѓански војни, што доведе до тиранско владеење на Оливер Кромвел, Франција претрпе илјадници масакри, егзодус на прогонетите протестанти и убиството на францускиот крал Анри IV во 1610 година. Холандија се вплеткала во Осумдесетгодишната војна со Шпанија, […]

Повеќе

РАЗБИРАЈЌИ ГО КОНЗЕРВАТИЗМОТ — ДЕТАЛНО ОБЈАСНЕТ ВО ИЗВЕШТАЈ ОД 61 СТРАНА

Конзерватизмот е парадоксален феномен. Конзервативците ги бранат своите верувања, кои понекогаш се „застарени“ и не се модерни, но за да ги бранат нивните верувања, конзервативците се ангажирани во дискусии кои се нужно модерни. Конзервативците се добро познати по својата критика на идеологии, но тие самите се идеолози. Тие се ангажирани во модерни идеолошки дискусии, но […]

Повеќе

ИЛИ ШИЛЕГОВ ЌЕ СЕ ФАТИ ЗА МЕТЛА ИЛИ МЕТЛА ЗА ШИЛЕГОВ

Откако одлучно (и звучно) ги реши комарците, Градоначалникот на главниот град Петре Шилегов  летово одлучи да се фати за работа. Можеби тој лично нема да ги облече жолтите чизмички на Коце, но во име на јавната хигиена, а бога ми и на зачистувањето на сопствениот образ, Петре ги ангажира јавните претпријатија во градот како и […]

Повеќе

П. БОГОЈЕСКИ: ПОЛИТИЧАРИ ОД МИНАТОТО САКААТ ДА ГО ИСЕЧАТ КЛОНОТ НА ЗАЕДНИЧКАТА ИДНИНА НА МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА

Македонија и Бугарија имаат една алтернатива, а тоа е унапредување на меѓусебните односи. Развој на партнерство и пријателство. На тоа сме обврзани од минатото, тоа е нужно во сегашноста и само таква перспектива е прифатлива во иднината. Бугарија има и историска улога и одговорност дирекно да и помогне на Македонија на патот кон НАТО и […]

Повеќе

НИКОЛОВСКИ : ЌЕ ГО ПРЕПРЕГОВАРАМЕ ДОГОВОРОТ ДОКОЛКУ НЕ ПОМИНЕ НА РЕФЕРЕНДУМ И ВО ПАРЛАМЕНТ

Доколку граѓаните и Собранието не го прифатат овој договор за името со Грција, идна влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе го препреговара договорот и убеден сум дека ќе постигнеме подобар, вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во неделното интервју на Радио Слободна Европа. -Јас сум апсолутно убеден дека може да се постигне подобар договор од овој со […]

Повеќе

ШЕТАТЕ ЛИ МИРНО Г. ШИЛЕГОВ?! А СПИЕТЕ ЛИ?!

Се шетате ли мирно г.Шилегов?! Или пак немате време за пешачење, и поудобно ви е во вашата луксузна кола ?!Си играт ли вашите деца и внуци спокојно во скопските паркови ?! Дали вашата сестра, братучетка безбедно и мирно одат да пазаруваат до најблискиот маркет?! Секој ден на порталите читаме најмалку за еден случај каде што […]

Повеќе

ЗА ВЛАДАТА И ЗА ТАТКОВИНАТА

„Историската точка во којашто се наоѓаме е полна со ветувања и опасности. Или ќе се обединиме и ќе продолжиме заедно напред или одиме во провалија“ – Рузвелт Неспособноста да се тргне плевелот од житото, оваа подготвеност да се жртвува и целата жетва само оти се работи за година кога политичкиот противник ја „работи“ нивата, тоа […]

Повеќе

ЕВРО-БАЛКАНИЗАЦИЈА

Самитот во Софија што се одржа оваа недела во нашата земја може да се смета како успех за сите. Бугарија успеа да покаже дека е способна да ги внесе земјите од Западен Балкан во агендата на Брисел. Брисел покажа дека му е гајле за државите, за кои никогаш не се интересирал кој знае колку, а […]

Повеќе

Честит 1 мај- космички будали

1. Западот ја растурил СФРЈ за да ги присвои нејзините рудни богатства.  Денес 1.05.2018 80% од рудното богатство на СФРЈ ,рудници и преработувачки капацитети се во споственост на тајкуните на Путин. Се уште само 10% од овие рудни богатства по терминологијата на СФРЈ,сосе преработувачите и рудниците припаѓаат на државите на Балканот,а 10% на индиски и […]

Повеќе