ГЕЈ ПАРАДА?! НЕМА ПОТРЕБА, БЛАГОДАРАМ!

„Првата Парада на гордоста (Skopje Pride) за правата на ЛГБТ заедницата во земјава ќе се одржи на 29 јуни, информираа од организационот одбор за одржување на овој настан. „Ова е протест на кој што ќе бараме афирмација за остварување на наштите права и слободи. Ова е протест на изразување на слободната волја на различните кои […]

Повеќе

ДЕЧКИ, ГИ РУШИВТЕ СИТЕ БОЖЈИ ЗАПОВЕДИ!

Деновиве го пукнаа од зезање Павле… Знаете за кој Павле пишувам… За оној иститот со „полчето“ „масло од канабис“!Масло од канабис? Полче? Ова ми делува исто како работам како сексуална работничка ама уште сум невина! Ебате фраерите, ебате. Колку што ме служи меморијата имаше исто така уште еден фраер што го фатија како си ја […]

Повеќе

ОВАКО У ЕВРОПУ НЕЌЕ МОЌИ ДРУГОВИ И ДРУГАРИЦЕ

Европската Комисија во јуни 2018 објави дека со Северна Македонија ќе започнат преговори за членство во ЕУ во јуни 2019, ако државата ги исполни овие 4 задачи:1.Реформи во судството и обинителството,2. Борба против корупцијата и организираниот криминал.3.Реформи на јавната администрација,4.Реформи во безбедносните служби.Сега вака,Првите три услови не да не се исполнети, туку се влошени.Судството е […]

Повеќе

НЕМОЈТЕ РЕЖИМОТ ШТО ГО СРУШИВМЕ СО ПЕНКАЛО ДА ГО ЗАМЕНИТЕ СО ПОЛОШ

Згрозен сум од денешниот настан во Истражниот затвор и нападот врз Миле и Спире. Исто ќе бев згрозен и доколку нападнатите се викаа Перо или Златко или Абдулменаф или Амди.Во случајов и Спире и Миле се мои пријатели одамна и бивши сопартијци од времето кога ВМРО – ДПМНЕ беше нормална партија. Во времето, пред нивниот […]

Повеќе

ДНОТО ВО ЗДРАВСТВОТО

Во животот некогаш посакуваш да си на дното, за да не можеш повеќе да тонеш и само да одиш нагоре по патеката на животот. Вака во моментот најверојатно посакува и нашиот министер за здравство Венко Филипче, но агонијата ќе му трае и трае се до моментот кога ќе собере доволно храброст да си потпише една […]

Повеќе

В. ЦВЕТКОВСКИ: МАКЕДОНЦИ НЕ СЕ СТАВАЈТЕ ВО ЗАБЛУДА ДЕКА ГРЦИТЕ ТРЕБА ДА НЕ ПРИЗНААТ КАКО НАРОД

Да објаснам една многу проста работа, особено во 21 век, и на Грци и на Македонци.Грци, од страна на други држави се признава само држава, никако не може некој народ да признава друг народ или да не го признава за тоа што тој е или што не е. Оваа држава бара од вас признавање, да […]

Повеќе

ВРЕМЕ Е ЗА ПРОМЕНИ ВО ПРЕТСТАВАТА НАРЕЧЕНА МАКЕДОНИЈА

На времето во Кавадарци на спорскиот центар секоја година доаѓаше циркус и ги забавуваше кавадарчани. Ќе останеше неколку дена и ке си заминеше. Во Македонија веќе 27 години ни се случува циркус, ама истиот никако да си замине.Секоја година се појавува по некој нов циркузант ке ја одигра својата улога дебело ќе наплати и ке […]

Повеќе

СЕ ИЗНАГЛЕДАВМЕ ТУРБОЛЕНЦИИ И ВРАТОЛОМИ ОКОЛУ УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ. А МОЖЕШЕ ДА БИДЕ ПОИНАКУ!

Во 2000-та година бев вклучен во процесот, кога тогашната Влада на Љубчо Георгиевски беше пред затварање на проблемот со Грција, околу нашето име. Договорот беше неспоредливо различен и подобар од сегашниот. Северна Македонија како замена за БЈРМ, само за надворешна употреба, без менување на уставот, без менување на Република Македонија за внатрешна употреба… воопшто не […]

Повеќе

ПРИКАЗНИ ОД БУЛЕВАРОТ: DAY OFF ПОДАРИВТЕ СОЛЗИ!!!

Колку сме само обезлуѓени.Сокриени во своите школки и вештачки маски, да си ја прикриеме бедата човечка, му продаваме на светот вредности, лажна хуманост за пред камери, за купен аплауз, за себепромовирање….А кои сме всушност ние? Или дел од нас? Вчера бев сведок на еден грозен, нечовечки чин, во еден скопски локал, кој нема да го […]

Повеќе

НАРОДОТ ЌЕ ЈА ПЛАТИ ЦЕНАТА ЗА БЕРМУДСКИОТ ТРИАГОЛНИК НА ГРУЕВСКИ

Зборовната стихија, ту начичкана со сериозни анализи, ту со сарказам околу махерскиот потег на Груевски никако да стивне, дури и недела дена потоа. Преку неа испливаа на површина куп работи, и арни и лоши. Од добрите работи би се осврнала на онаа неверојатна смисла за хумор, и оној сарказам со уметничка нота, дотолку е фино […]

Повеќе