СТОЛЕ ВЕЛКОВ: МАКЕДОНИЈА НИКОГАШ НЕМА ДА ИМА ПОГОЛЕМ СОЈУЗНИК И ПРИЈАТЕЛ ОД СОСЕДНА БУГАРИЈА

Г-не Велков, поминаа неколку месеци откако го презедовте претседателското место во здружението Македонско-Бугарско пријателство. Кажете нешто повеќе за себе и секако за активностите на здружението. Јас сум Столе Велков, дипломиран политиколог на Софискиот Универзитет „Св. Климент Охридски“, член сум на Здружението од 2015 г. Мојата животна приказна ја отсликува врската помеѓу Македонија и Бугарија бидејќи […]

Повеќе

ДИМИТРОВ: ПАТОТ КОН ЕУ Е ПОСЛЕДНАТА ШАНСА ЗА МОЈАТА ГЕНЕРАЦИЈА ДА ЈА ПРИДВИЖИ МАКЕДОНИЈА НАПРЕД

ВЕЛТ: Г-дине Димитров, Македонија сака што поскоро да стане членка на ЕУ и НАТО. Предуслов за ова е решението за спорот за името со Грција, кој трае речиси 30 години. И вие самите со години преговаравте, и сега во иднина вашата земја треба да се нарекува „Северна Македонија“. Но, сé уште постои голем отпор и во […]

Повеќе

МИЦКОСКИ ЗА „ПОЛИТИКА“: ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР ЌЕ ЈА ИЗБРИШЕ РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

Интервју на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, за српскиот дневен весник Политика Во интервјуто, кое е најавено на насловната страница, Мицкоски вели дека граѓаните на Македонија сами ќе донесат одлука дали ќе го бојкотираат референдумот, но дека ВМРО-ДПМНЕ сака да ги информира за опасноста која произлегува од капитулантскиот договор на Зоран Заев со Грција. Велите дека […]

Повеќе

Д-Р АРБЕН ТАРАВАРИ: ЕДИНСТВЕНИОТ ИЗЛЕЗ ЗА ОБРАЗОВАНИЕТО ВО МАКЕДОНИЈА Е НЕГОВАТА ДЕПОЛИТИЗАЦИЈА

Д-р Арбен Таравари е роден на 9 април 1973 во Гостивар. Лекар и поранешен министер за здравство во владата од 2017. Средно медицинско училиште завршил во „Панче Караѓозов“ во Скопје, а дипломирал на медицинскиот факултет при универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во 1998 година. Специјализирал неврологија во 2006, а во 2011 ја одбранил докторската дисертација […]

Повеќе

СУМЕА РАХИМ: ВО СТАРО ТУРСКО ВРЕМЕ СЕ ВЕЛЕШЕ ДЕКА РУШВЕТОТ Е ГЛАВЕН, А ВО ДЕНЕШНО ВРЕМЕ ПОСТОЈАТ МНОГУ ПОЧУДНИ РАБОТИ ОД РУШВЕТ

Сумеа Рахим од Скопје е апсолвент на Медицински Факултет во Скопје. Активист на неколку невладини организаци што работат за унапредување на човековите права на Ромите. Трибуна: Сумеа, каде се наоѓаат Ромите во македонското турбулентно општество? – Мислам дека го начнавте вистинското прашање. Ви благодарам многу. Ова е вистинско прашање за кое малкумина водат сметка. Ако […]

Повеќе

НИКОЛА ТАСЕВ: АЈДЕ ДА СЕ ОБЕДИНИМЕ И ДА ГО СМЕНИМЕ ИЗБОРНИОТ МОДЕЛ

Трибуна: Г-не Тасев пред неколку дена преку Вашиот facebook профил повикавте наместо консултативен референдум да се одржат избори. Во истиот повик, предлагате и промена на изборниот модел, Македонија да стане една изборна единица со отворени кандидатски листи. Може ли подетално да објасните на македоската јавност што значи тоа? Никола Тасев: За да се изрази вистинската […]

Повеќе

ГОРДАНА ВИНЧИЌ: ЗА ДА ТВОРИШ ВО ОВОЈ НЕСИГУРЕН СВЕТ ТРЕБА ДА БИДЕШ МАЛКУ ЛУД

Екипа на порталот „Трибуна“ се сретна со ликовната уметничка Гордана Винчиќ во врска со Ликовната колонија во Валандово, која за 25 пат се одржа под покровителството на Министерството за култура на Република Македонија. Годинава проект менаџер на настанот беше токму Гордана Винчиќ и ја искористивме приликата да ни раскаже повеќе за ова случување од сферата […]

Повеќе

ИНТЕРВЈУ СО ЕВРОСКЕПТИКОТ ИВАН ПЕРНАР ОД ХРВАТСКА

ПОГЛЕД: Господине Пернар. Вие сте исклучително млад борец, а истовремено и контроверзен политичар во Хрватска и на Балканот. По што Иван Пернар се разликува од останатите хрватски политичари? – По тоа што немам менталитет на слуга, бидејќи сакам слободна и суверена држава за каква сонуваа нашите претци, но за жал нашите современици уште не ја […]

Повеќе

Г. ВИНЧИЌ: СО МОИТЕ ДЕЛА СЕ ОБИДУВАМ НА НАБЉУДУВАЧОТ ДА МУ ГО НАСОЧАМ ВНИМАНИЕТО КОН КРИЗАТА НА ИДЕНТИТЕТОТ СО КОЈА СЕ СООЧУВА СОВРЕМЕНИОТ ЧОВЕК.

Гордана Винчиќ е родена во Скопје, а живее и твори како независен уметник  во Малме, Шведска. Винчиќ  досега учествувала на повеќе интернационални колонии и симпозиуми во земјава и во светот, а е организатор и на меѓународниот  „АРТ СИМПОЗИУМ СКОПЈЕ-2018“. Трибуна: Гордана, твојата изложба „Идентитет“ беше претставена премиерно во НУЦК во Крива Паланка. Раскажи ни за […]

Повеќе

ТАТЈАНА СТОЈАНОВСКА („ГО САКАМ ВОДНО“): МОРА ЕДНАШ ДА СЕ СТАВИ КРАЈ НА ИГРАТА СО НАШЕТО ЗДРАВЈЕ И НАШИОТ ЖИВОТ

Трибуна: Татјана, ти си деловен човек, раководиш фирма, која беше причината да се активираш во иницијативата „Го сакам Водно“? Сметам дека во ова време на политички поделено општество кај нас , најслаб сегмент е граѓанската свест и прифаќањето на моментот дека независно од нашите политички убедувања , ние сме пред се сите граѓани на оваа […]

Повеќе