Боjко Василев: „Ако ја погледнеме Бугарија низ очите на албанските Бугари, ќе разбереме дека нашиот скептицизам е претеран“
| |

Боjко Василев: „Ако ја погледнеме Бугарија низ очите на албанските Бугари, ќе разбереме дека нашиот скептицизам е претеран“

Вечерва со почеток од 22 часот локално време, Бугарската национална телевизија ќе го емитува новиот документарен филм на познатиот бугарски новинар Бојко Василев – „Браточенди. Гласови од Албанија“. Новинарот зборува за бугарското малцинство во Албанија и ги среќава гледачите со различни луѓе кои ја отелотворуваат врската со Бугарија. Костандина цел живот зборувала само на својот…

Неделковски: Не може ние да сме виновни за неспособноста на функционерите да ги решат проблемите меѓу две држави
| | | |

Неделковски: Не може ние да сме виновни за неспособноста на функционерите да ги решат проблемите меѓу две држави

Трибуна: Г-не Неделковски, да ги расчистиме прво дилемите за тоа, беа ли информирани родителите за агендата на патувањето на нивните деца во Бугарија? Славчо Неделковски: Да. Сериозно не разбирам, како може толку „извикани чувари” на правата на децата да тврдат дека ние сме ги одзеле децата од родителите без нивно знаење каде патуваат. Тоа како…

Славчо Неделковски: Младите луѓе од Бугарија и РС Македонија се aмбасадори на единството и пријателството, политичарите треба да ги слушнат
| |

Славчо Неделковски: Младите луѓе од Бугарија и РС Македонија се aмбасадори на единството и пријателството, политичарите треба да ги слушнат

Еден отворен разговор со претседателот на Управниот одбор на детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“-Битола, Славчо Неделковски, за иднината на младите од двете страни на границата, уметноста и нивната улога во односите меѓу Бугарија и Република Северна Македонија Каква порака стои позади заедничкиот цртеж на децата од Бугарија и Северна Македонија кој што го…

Ким Мехмети: Белградските „работилници“ фабрикуваа нови народи и јазици
| |

Ким Мехмети: Белградските „работилници“ фабрикуваа нови народи и јазици

Ким Мехмети е албански прозаист, есеист, публицист и активист за човекови права од Северна Македонија. Роден е на 10 декември 1955 година во село Грчец, скопско. Пишува и на албански и на локална јазична норма. Преведува од двата јазика. Автор е на романите „Седум ноќи на тага“ (1990) и „Селото на проколнатите деца“ (1998) и…

Валериja Костовска: Цел живот ќе го помнам моето патување до Франција, му благодарам на д-р Милен Врабевски
| |

Валериja Костовска: Цел живот ќе го помнам моето патување до Франција, му благодарам на д-р Милен Врабевски

Младата ликовна уметничка Валерија Костовска (16) од Северна Македонија, доби средства од д-р Милен Врабевски за да отпатува во Франција и да ја добие својата награда, откако го освои третото место за нејзината земја на детски натпревар за цртање на УНЕСКО. Нејзината родна земја не го поддржа девојчето и не го финансираше, поради добрите односи…

Христијан Пендиков ексклузивно пред Фондација „Бугарска памет“: Сè уште добивам закани
| |

Христијан Пендиков ексклузивно пред Фондација „Бугарска памет“: Сè уште добивам закани

Христијан Пендиков го даде своето прво интервју за тимот на Фондацијата „Бугарска памет“ неколку дена откако судското рочиште за неговото брутално претепување повторно беше одложено. Со Христијан разговараме за неговиот живот како бугарски државјанин, неговото закрепнување, неговите идни цели, помошта од Бугарија и подадената рака од д-р Врабевски. Кажете ни како ви поминува денот во…

Неделковски: Ќе ја продолжиме соработката со д-р Милен Врабевски и Фондацијата „Бугарска памет“- нашата порака е јасна: Чувајте ги валканите раце на политиката подалеку од талентот и радоста на децата
| |

Неделковски: Ќе ја продолжиме соработката со д-р Милен Врабевски и Фондацијата „Бугарска памет“- нашата порака е јасна: Чувајте ги валканите раце на политиката подалеку од талентот и радоста на децата

Славчо Неделковски е претседател на Управниот одбор на детското ликовно студио ,,Св. Кирил и Методиј ” Битола и координатор на меѓународниот управен Совет на меѓународната детска ликовна колонија ,,Мал битолски Монмартр”. Неделковски има 30 години како новинар и политички аналитичар во повеќе од 30 печатни и електронски медиуми. Има 30 години искуство во сферата на…

Бугарската трага во најголемата библиотека во светот
| | |

Бугарската трага во најголемата библиотека во светот

Библиотеката на Конгресот на САД е најголемата библиотека во светот. Основана е во 1800 година и има околу 173 милиони наслови. Граѓаните имаат слободен пристап до библиотеката, но нејзината примарна функција е да спроведува истражувања по барања на членови на Конгресот. Меѓу донациите направени за неа се и оние од Тодор Плочев – „Рибен буквар“…

Рајанов: Поврзаноста со Кремљ не оддалечува од слободниот свет
| |

Рајанов: Поврзаноста со Кремљ не оддалечува од слободниот свет

Се надевам дека Споменикот на Советската армија ќе биде преместен, тоа ми беше целта – да се донесе одлука на државно ниво, а не случајни „вандали“ да ги рушат спомениците и тоа да остане во историјата како вандализам, вели човекот кој со градежен чекан ја скрши неговата плоча. – Господине Рајанов, откако на 23 февруари…

Проф. д-р Павлов: Потезите на Скопје се толку апсурдни што се прашувам дали тие самите не го бојкотираат својот влез во ЕУ
| |

Проф. д-р Павлов: Потезите на Скопје се толку апсурдни што се прашувам дали тие самите не го бојкотираат својот влез во ЕУ

Интервјуто на бугарскиот историчар проф. д-р Пламен Павлов за бугарскиот дневен весник „24 часа“ Ви го пренесуваме во целост и без редакторска интервенција: – Проф. Павлов, защо Северна Македония закрива български културни клубове, как гледате вие на тази ситуация? – Това е едно изключително недалновидно и абсурдно решение на властите в Република Северна Македония, тъй…