МИЛЕНКО CHALLENGE… ПРЕД И ПО АЗИЛОТ НА ГРУЕВСКИ И „ДОАЃАЊЕТО НА ЖИВОТОТ“

Facebook манијата #10yearschallenge може да биде погледната и од друга перспектива… од перспективата на мегафонот на поранешната владејачка тајфа Миленко Неделковски. Првата фотографија е од 22 септември 2016: Неколку месеци пред Груевски да замине од власт, Миленко е пуштен на најјако. Ја крши „татарската“ плоча, поставена на Кајмакчалан од група бугарски војници во знак на […]

Повеќе

ЗА КОЈА ЗОРА ЗБОРУВА МИЦКО ВОЈВОДА?

Го видов депресивното видео на војводата Мицко „скувано“ од „готвачите“ вработени во Белата палата… намерно не ја нарекувам палата „Христо Татарчев“ бидејќи ДПМНЕ-вците не заслужуваат ни да го спомнат името на основачот и прв претседател на Организацијата, д-р Христо Татарчев. Знаете ли зошто? Затоа што после АСНОМ, Татарчев е „посоветуван“ да ја напушти комунистичка Македонија. […]

Повеќе

МИЦКОСКИ, АКО ИМАШ ПЛАН КАЖИ ГО ИЛИ ЧЕКАШ ДА ТИ ГО НАПИШАТ ИСТО КАКО ПАТРИОТСКИОТ ГОВОР ОД ДЕНЕСКА?!

Денеска иднината на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски (како што тој самиот се нарече) се одважи да одржи „патриотски“ говор пред луѓево што протестираа пред собрание. Вчера ги одби истите тие луѓе бидејќи говорот уште се пишуваше… На минатото на ВМРО-ДПМНЕ, политичкиот азилант Никола Груевски исто така му ги пишуваа говорите… и тие што ги делеше на […]

Повеќе

ВАКЦИНИРАЈ ОВА ОНА…

Чудото деновиве се вакцините… да потсетам дека Република Македонија се наоѓа во историски момент од своето постоење!!! Простете ми ги извичниците, но веќе е доцна за недоречености. Македонија треба да се подготвува за последици со кои не е лесно да се справиш. Македонија не е доволно зрела да се справи, а ете и граѓаните дозволуваат […]

Повеќе

ПРВА…ПА МАШКА

Нека сонцето што ни кажа „здраво…“ во првиот ден од новата 2019 г. не ве залажува… после трите точки следи „копуци“!!! Би сакал со првиот „краток спој“ за новата година да ве мавнам онака позитивно, со оптимизам и ете почнувам… Во Новата 2019-та не се очекуваат стари амнестии за вери импортант фацки… тие што требаше […]

Повеќе

АМНЕСТИЈА ЗА ПОВЕЌЕ ОД 50 ЕВРА

Свети Никола годинава донесе амнестија ама не за сите… Кога го најави помирувањето премиерот Заев кажа дека е готов да ги понесе и последиците од таа негова одлука. Дури 95 пратеници го поддржаа законот за амнестија според кој, сите што не се организатори и директни учесници во насилствата од 27 април ќе можат да излезат […]

Повеќе

МАРСОВЦИ

Вчера NASA се пофали дека слетала на Марс , а градоначалникот на Штип, Благој Бочварски се пофали дека за една година откако е прв човек на општината направил 1 километар локален пат… Поминувајќи покрај оние дедовцине што го блокираат булеварот пред Собрание, ми идеше да им се издерам: „Само јако младичи, додека вас овде ве врне […]

Повеќе

КИДНАПИРАНИ МОЗОЦИ

Г-не Заев денеска внимателно ја слушав Вашата заедничка прес конференција со почитуваниот министер за финансии г-нот Тевдовски, па би сакал јавно да Ви поставам неколку прашања, онака јавно како што Вие  го споделивте Вашиот се надевам само сомнеж дека екс премиерот Груевски, како киднапирано лице  ја напуштил територијата на Република Македонија. Велите дека нема пари […]

Повеќе

НЕШТО ЌЕ ТЕ ПИТАМ БАБО…

Не дека името на Тодор Александров  требаше да се стави на катна гаража, ама ако претходниците на Заев го ставеа на библиотека никој немаше да го види… Денеска „проевропските“ пратеници од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ (Мијалковистичка) преку својот член Сашо Василевски им кажаа на граѓаните на РМ дека Уставот може и да се менува, […]

Повеќе

ПАТРИОТИ И ПРЕДАВНИЦИ

Асаф Адеми освен што е Албанец и министер за култура не јаде стекови од бизон, коњ и елен во сос од вргањ на државна сметка. Асаф Адеми според податоците објавени од Министерството за култура за 5 месеци на функцијата министер потрошил точно 9, 851 денар, пари на граѓаните, или помалку од 2000 денари месечно. Адеми […]

Повеќе