Пенчо Славејков: Збогум Москва! Чудовиште што ќе ме прогонува до крајот на моите денови
| |

Пенчо Славејков: Збогум Москва! Чудовиште што ќе ме прогонува до крајот на моите денови

Пишува: Јорданка Белева/Култура* „Писма от Пенчо Славйков до Мара Белчева”, Пенчо Славейков, издателство „Българска история”, 2021 г.  Големите хора принадлежат на своя народ. И в отношенията им към отделни личности бие пулсът на едно сърце, обречено на човечеството. Ето защо мисля, че писмата на Пенча не са само за мене. И ги правя достояние на…

Тодор Александров – водачот на македонските Бугари
| |

Тодор Александров – водачот на македонските Бугари

Автор: Велислав Илиев, редактор в “Международен отдел” на БГНЕС Ежегодно всяка първа неделя от месец септември, стотици родолюбиви българи се насочват към село Кърланово, намиращо се непосредствено до град Мелник. От селото започва тясна и стръмна пътека, виеща се по гористите хълмове на Пирин планина. Поемайки по този маршрут, пешеходците достигат до параклиса Св. Илия,…

Заборавената улога на Србија во холокаустот на Ромите
| |

Заборавената улога на Србија во холокаустот на Ромите

Пишува: Ивана Николиќ/БИРН За време на Втората светска војна, во окупирана Србија, заедно со Евреите, во логорите во оваа земја беа затворени и убиени илјадници Роми. Сепак, малку е направено во однос на одбележувањето или зачувувањето на сеќавањето на нивното страдање. Рано наутро, на 29 октомври 1941 година, нацистичките сили ја окупирале населбата Маринкова бара…

23 август- Ден за почит кон жртвите на нацизмот, фашизмот и комунизмот
| |

23 август- Ден за почит кон жртвите на нацизмот, фашизмот и комунизмот

Пишува: Христо Христов, desebg.com Денес, 23 август, Европа им оддава почит на жртвите на тоталитарните режими на 20 век – националсоцијалистичкиот, фашистичкиот и комунистичкиот режим. Сајтот desebg.com потсетува на деталите. Тајниот договор меѓу Сталин и Хитлер На денешен ден во 1939 година во Москва, Германија и СССР потпишаа пакт за ненапаѓање познат како пакт Молотов-Рибентроп….

Анализа: Србија се однесува како Путин кон Црна Гора и РСМ заради Косово
| |

Анализа: Србија се однесува како Путин кон Црна Гора и РСМ заради Косово

Поради признавањето на независноста на Косово, Црна Гора и Северна Македонија неодамна добија директни закани од Србија – од српската влада. Ова го пишува во анализа објавена на веб-страницата на „Институтот Роберт Ленсинг“, пренесува бугарскиот информативен портал Актуално. Заканата до двете земји членки на НАТО ја упати српскиот министер за одбрана Милош Вучевиќ. За време…

Just Security: Наследниците на Милошевиќ владеат со Србија
| |

Just Security: Наследниците на Милошевиќ владеат со Србија

Американското Министерство за финансии неодамна воведе санкции против шефот на српското разузнавање, Александар Вулин, поради неговата вмешаност во „транснационален организиран криминал, илегални операции со дрога и злоупотреба на јавна функција“. Санкциите, исто така, истакнаа дека Вулин „ги користел своите јавни позиции за да ја поддржи Русија, олеснувајќи ги нејзините злонамерни активности кои ја поткопуваат безбедноста…

БГНЕС: Северна Македонија нема пат кон назад
| |

БГНЕС: Северна Македонија нема пат кон назад

„Дали е можно донесувањето измени во Устав да стане процес кој трае повеќе од една генерација? Македонија е на прагот на еден од најважните настани во нејзината модерна историја – заедно со Албанија да ја започне својата интеграција во Европската унија, и генерацијата на ново одложување и потрага по непостоечки непријатели, каде што ги нема,…

Половина ден на Володимир Зеленски во Софија
| |

Половина ден на Володимир Зеленски во Софија

Пишува: Иво Иванов/ Радио Бугарија Првата историска посета на украинскиот претседател Володимир Зеленски на бугарската престолнина траеше половина ден. По реакцијата и подготовката на бугарските медиуми на почетокот на денот, обичниот гледач и слушател се почувствува како да се наоѓа во претставата „Ревизор“ на Гогољ. Сите чекаа, разговараа, интензивно се расправаа за „високиот гостин“, но…

Дипломатската офанзива на Скопје: многу врева за ништо?
| |

Дипломатската офанзива на Скопје: многу врева за ништо?

Пишува: БГНЕС Во последните недели бевме сведоци на исклучително активна надворешнополитичка офанзива на властите во Скопје. Декларацијата на германскиот Бундестаг за поддршка на „македонскиот јазик, култура и идентитет“ изгласана вчера е само еден од примерите, а според информациите со кои располага БГНЕС, слични декларации следуваат и од другите земји-членки. Освен надреалното „препознавање“ на ваквите дефиниции,…

Железничката линија до Скопје поминува преку Белград
| |

Железничката линија до Скопје поминува преку Белград

Пишува: Доц. д-р Ангел Џонев, специјално за БГНЕС 140 години се работи на поврзувањето на Софија и Скопје со железничка линија. Нема друг проект во светот стар толку години, што е делумно реализиран, но сè уште не завршен на начинот на кој луѓето очекуваат. Првата фаза на изградба датира од 1870-тите години. Го изградила Отоманската…