(Галерија) Учесници од 32 земји на летен семинар за бугарски јазик и култура во организација на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Велико Трново
| |

(Галерија) Учесници од 32 земји на летен семинар за бугарски јазик и култура во организација на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Велико Трново

Учесници од 32 земји ќе бидат дел од Летниот семинар за бугарски јазик и култура организиран од Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Велико Трново, што започна денеска во старата бугарска престолнина, јавува БНР. Универзитетот во Велико Трново собира студенти, докторанти, преведувачи, музичари, полицајци, наставници и државни службеници од Европа, Америка и Азија, кои три…

Туристичките рути во Националниот парк “Централен Балкан“ се долги 580 километри
|

Туристичките рути во Националниот парк “Централен Балкан“ се долги 580 километри

Извор: БНР Национален парк “Централен Балкан” е един от трите парка в страната ни, наред с “Рила” и “Пирин”. Той е създаден през 1991 година като Народен парк.  Основната му цел е опазването на големите комплекси от екосистеми, местонаходищата на редки видове.  Площта му е 72 000 хектара, което го нарежда на второ място сред Националните паркове в България….

Над 200 пожари беснеат во Бугарија, во Свиленград горат 100 илјади декари
| |

Над 200 пожари беснеат во Бугарија, во Свиленград горат 100 илјади декари

Во Бугарија беснеат над 200 пожари. Најсериозно се погодени јужните и југоисточните делови на земјата, а само во општина Свиленград горат 100 илјади декари, јавува БГНЕС. И покрај запрепастувачките податоци, ситуацијата во моментов се нормализира, увери утрово првиот човек на бугарската противпожарна служба главен комесар Александар Џартов. Почна сезоната на пожари. Нема да биде лесно…

На денешен ден пред 123 години е роден големиот бугарски револуционер и припадник на ВМРО Кирил Дрангов
|

На денешен ден пред 123 години е роден големиот бугарски револуционер и припадник на ВМРО Кирил Дрангов

Пишува: Асен Виденов/ Единъ Завѣтъ На 15 јули 1901 година во Лом е роден Кирил Борисов Дрангов. Син на легендарниот бугарски офицер Борис Дрангов. Тој е еден од најголемите бугарски револуционери, херој, истакнат член на ВМРО. Бил познат под псевдонимите Борисов, Камен, Методи, Страхил.По државниот удар на 9 септември се наоѓал во Софија. Бил баран…

Атина го обвини Скопје за систематско кршење на Договорот од Преспа
| |

Атина го обвини Скопје за систематско кршење на Договорот од Преспа

Грчкиот министер за надворешни работи Јорос Герапетритис ја истакна посветеноста за строго почитување на Договорот од Преспа, чијашто суштина систематски ја нарушува новото политичко и национално раководство на Северна Македонија, пренесува БГНЕС. Герапетритис го истакна „систематското кршење на Договорот од Преспа од страна на новото раководство на Република Северна Македонија“ во изјава објавена во весникот…

Бугарскиот маратонски пливач Петар Стојчев го преплива и Северниот канал меѓу Северна Ирска и Шкотска
| |

Бугарскиот маратонски пливач Петар Стојчев го преплива и Северниот канал меѓу Северна Ирска и Шкотска

Маратонскиот пливач од Бугариja Петар Стојчев забележа ново големо достигнување. Стојчев го преплива Северниот канал, кој е еден од шесте маратони на патеката Оушн Севен, јавува БГНЕС. Стојчев растојанието од 38,1 километар од Северна Ирска до шкотскиот брег го помина за 9 часа и 56 минути. Температурата на водата се движела од 12,9 до 13,4…

МНР на Бугарија за пукањето во Трамп: Политичкото насилство е неприфатливо и недемократско
| |

МНР на Бугарија за пукањето во Трамп: Политичкото насилство е неприфатливо и недемократско

Длабоко сме шокирани од ужасниот напад врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп за време на настан од неговата изборна кампања, напиша Министерството за надворешни работи (МНР) на Бугарија на „Х“ (поранешен „Твитер“). Им изразуваме сочувство на жртвата и посакуваме целосно закрепнување на повредените во нападот. Политичкото насилство е неприфатливо и некарактеристично за демократијата, пишуваат од…

Деца од Бугарија во центарот на светски музички фестивал во Швајцарија
| | |

Деца од Бугарија во центарот на светски музички фестивал во Швајцарија

Извор: БГНЕС Марчинг бенд Marching Stars („Маршируващи звезди“) е представителен училищен Марчинг бенд към Община Златица и СОУ „Св. Паисий Хилендарски“ – гр. Златица. Български деца от марчинг бенд „Marching Stars” участваха в Осмия Световен младежки музикален фестивал в Цюрих, Швейцария, предаде БГНЕС. Фестивалът предлага множество събития, концерти и състезания на международни участници. За двата…

Врвот Станчов Камен- бисер во круната на Западните Родопи
| |

Врвот Станчов Камен- бисер во круната на Западните Родопи

Општината Лаки во Бугарија работи на изградба на нова еко-патека која ќе води до култниот врв Станчов Камен, кој е дел од областа Перелик-Преспа на Западните Родопи, дознаваме од веб-страницата bgtourism.bg, пренесува Радио Бугарија. Врвот е висок 1299 m и буквално надвиснува над градот Лаки. До него има пристап само од југоисток. Оттаму, по планинскиот…

Иван Николов – Неуморниот витез на вистината за Македонија
| |

Иван Николов – Неуморниот витез на вистината за Македонија

Пишува: Цанко Серафимов/БГНЕС Иван Николов веќе неколку децении работи во областа на публицистиката. Во никој случај не му беше лесно со „баналното“ име Иван Николов да изгради име што ќе го истакне како автор. И тоа го постигна на брилијантен начин – како директор на списанието „Бугарија – Македонија“, а претходно како главен уредник на…