ПЕНДАРОВСКИ И ФАНТАСТИЧНАТА РЕАЛНОСТ

Пишува: Владимир Перев Земјата е подготвена веднаш повторно да седне на преговарачка маса со Бугарија за…

МИНИСТЕРКЕ ЦАРОВСКА, МОДЕРНИЗАЦИЈА, ШТЕДЕЊЕ НА ХАРТИЈА ИЛИ НЕШТО ТРЕТО НЕДОЗВОЛИВО?

Мила Царовска, или е многу итра или тој што и дава идеи е страшен манипулатор и…

НАПУШТЕТЕ ЈА КОМИСИЈАТА И ЧЕКАЈТЕ ЈА БУГАРИЈА ДА ПРОПАДНЕ

Пишува: Атанас Величков Со Бугарите нема разбирачка. И никогаш немало нели г-до историчари? Не ја пратија…

БОГОМИЛ ЃУЗЕЛ-НЕДОЧЕКАНА РЕХАБИЛИТАЦИЈА

Пишува: Атанас Величков „ … можеби патот кон Бога треба да се врви пеш.“ Димитар Ѓузелов…

ДА ЈА ПРЕКИНЕМЕ МЕМОРИЈАТА НА МОЛКОТ

Пишува: Проф. д-р Звонимир Јанкулоски/ Нова Македонија Траумите со кои се соочуваме денес, директно или индиректно,…

КОЈ ЌЕ ГО ФАТИ ЖЕШКИОТ КОМПИР?

Пишува: Кузман Илиев „Сакам, но немам желба“-така изгледа политичкото милје во однос на меракот за тоа…

КУКАВИЧЛУК И ХУМАНОСТ

Пишува: Атанас Величков Кукавичлукот на едно детиште со кола, ни ја удри во фаците хуманоста на…

ГЕБЕЛС МЕЃУ НАС…

Пишува: Владимир Перев Мојата генерација релативно рано се запозна со ликот и делото на Јозеф Гебелс,…

ЦРНО И БЕЛО ВО ЕДНО СЕ ПРЕПЛЕТУВААТ

Пишува: Коста Филипов Едноставно нема како поинаку – кога ќе седнеш да пишуваш за денешна Северна…

ПРЕСМЕТКА КАЈ СОБРАНИСКИОТ КОРАЛ

Циркусот кој што ни го правеа деновиве пратеничките групи на позицијата и опозицијата наликува на каубојска…