БГНЕС: Уште во 2019 г. Димитров и Захариева потпишале протокол за брзо решавање за Гоце Делчев и ВМРО

//

Со оглед на негативните реакции во Скопје од владејачката партија, опозицијата, како и од поранешниот министер за надворешни работи Никола Димитров за

Повеќе

(Фото) Осквернавено спомен обележјето „Мадарски коњаник“ на Република Бугарија во Паркот на франкофонијата во Скопје

//

Спомен обележјето ,,Мадарски коњаник” што се наоѓа во паркот на Франкофонијата во Скопје во Градскиот парк е осквернавено со нацртан нацистички симбол-

Повеќе

(Видео) Ковачевски разговара со Петков и мавта со прст- Рама со нова серија навреди за Бугарија

//

Започна самитот ЕУ-Западен Балкан во Брисел. Главната камера на медиумскиот тим на ЕУ пред официјалниот почеток на состанокот ги „улови“ премиерите на

Повеќе

(Видео)Кирил Илиев: Комунистичкиот наратив дека Бугарија била фашистичка земја треба да биде прекинат

//

Комунистичкиот наратив дека Бугарија била фашистичка земја треба да биде прекинат. Сега со билатералниот протокол имаме шанса да го направиме тоа. Оваа

Повеќе

Вархеји на Твитер: ЕУ многу сериозно ги сфаќа бугарските грижи и тие сега се дел од преговарачкиот процес

//

Го повикуваме бугарскиот парламент и сите партии да ја исполнат својата обврска и да го вклучат предлогот за РС Македонија и Албанија

Повеќе

Премиерот, министрите и пратениците се приклучија на митингот за поддршка на владата на Бугарија

/

На митингот за поддршка на владата пред Собранието на Бугарија вечерва се приклучија и премиерот Кирил Петков, министри и пратеници од „Продолжуваме

Повеќе

Бугарската партија ДПС достави предлог за одобрување на нацрт-преговарачката рамка за Северна Македонија и Албанија

/

Бугарската политичка партија ДПС до Националното собрание достави предлог за одлука на Националното собрание за одобрување на нацрт-преговарачката рамка за членство на

Повеќе