ПРОДОЛЖУВА „ПАЗАРОТ“ ОКОЛУ ЗАКОНОТ ЗА ЈАВНО ОБВИНИТЕЛСТВО

Продолжуваат разговорите меѓу власта и опозицијата за Законот за јавно обвинителство, со кој треба да се реши идниот статус на Специјалното јавно обвинителство. Ова го потврди денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, кој изјави дека материјалите што ги доставила ВМРО-ДПМНЕ за овој закон не се во согласност со европските преговори поради што разговорите продолжуваат. Очекувањата се […]

Повеќе

РУСКОСКА: ДО КРАЈОТ НА МАЈ ОБВИНЕНИЕ ЗА ОРГАНИЗАТОРИТЕ НА „27 АПРИЛ“

Обвинителката Вилма Рускоска вели дека најдоцна до крајот на мај очекува да биде поведено обвинение за организаторите на случувањата во Собранието на 27 април 2017 година. „Добар дел од сведоците кои планирав да ги сослушам ги сослушав. Оваа недела тече распитот на обвинетите. Следната недела веројатно ќе се договорам со одбраната да изврши увид во […]

Повеќе

НАНЧЕ СЕ СРЕТНА СО ЖИТЕЛИ НА СЕЛОТО КУРАТИЦА

Синоќа во селото Куратица, кандидатот на ГДУ, Михаил Трендафилов- Нанче имаше средба со мештаните, на која се разговараше за проблемите со кои се соочуваат граѓаните од ова место. Жителите на селото Куратица побараа да се вратат месните заедници и исто така како најголем проблем го истакнаа поврзувањето односно немањето на пат кој ќе ги поврзува […]

Повеќе

ДЕСКОСКА МУ КАЖАЛА ДВЕ ВАРИЈАНТИ НА ЗАЕВ, АКО НЕМА ЦЕНЗУС НА ИЗБОРИТЕ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ

„Рената Десковска како прв правник во мојата Влада ми вика, имаш две варијанти – повторување на изборите, и можност да се смени Уставот и во него се две подможности – или да го тргнеш цензусот или да бираш претседател во Собранието. И што сега ќе мислам, мислам како ќе има цензус. И ќе има цензус, […]

Повеќе

ДПМНЕ СЕ СОМНЕВА ДЕКА СО УКРАДЕНИТЕ ПАРИ ОД НЛБ ТУТУНСКА БАНКА ВО ЧАИР ЌЕ СЕ КУПУВААТ ГЛАСОВИ

Нервозата кај Заев и Пендаровски од неминовниот изборен пораз е се по очигледна. Активисти на власта се закануваат дека со пиштоли ќе влезат во ДИК, јавно пред камери, а Стево Пендаровски молчи. Скандалозно е однесувањето на власта, која соочена со пораз губи контрола. Пендаровски и Заев знаат дека губат и затоа и се закануваат. Криминалитетот […]

Повеќе

ГДУ ПРЕДИЗВИКА „СТРЕС” КАЈ КРИМИНАЛЦИТЕ- БАРАМЕ ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА КАЗНИТЕ ЗА УПАД НА ТУЃ ИМОТ

Во последно време сме бомбардирани со информации од страна на медумите и загрижени граѓани, кој ние како Граѓанско Демократска Унија, сме должни да ги поставиме до надлежните институции. Дали е вистина дека е во пораст криминалот на Радански пат? Колку е загрижувачка состојбата? Дали на некој му одговара во овој момент, нарушена безбедносна состојба? Можеби […]

Повеќе

МИХАИЛ ТРЕНДАФИЛОВ- НАНЧЕ ДО ОХРИЃАНИ: НЕМАМЕ ДРУГА ОПЦИЈА ОСВЕН ПОБЕДАТА

„Немаме друга опција освен победата“ – тоа им го порача на охриѓани кандидатот за градоначалник од редовите на Граѓанско Демократска Унија, Михаил Трендафилов- Нанче. На средбата со граѓаните која се одржа во ресторанот „Белведере“, Нанче беше дециден дека Охрид е прекрасно место во кое сите можат да живеат убаво, ако работат напорно и ако локалната […]

Повеќе