СДСМ: НАГРАДАТА ЗА ЗАЕВ И ЦИПРАС Е УШТЕ ЕДНО ПРИЗНАНИЕ ЗА УСПЕШНОСТА НА ПОЛИТИКИТЕ КОИ СОЗДАВААТ ПРИЈАТЕЛСТВО

Наградата  „Евалд Фон Клајст“  што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, е уште едно признание за успешноста на политиките кои создаваат пријателство и отвораат перспективи за граѓаните, за идните генерации, државите, за целиот регион. Желбата за подобра иднина ги надмина […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: ЗАЕВ ГИ ИЗЛАЖА ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ И ГО КЛЕКНА ЗЕМЈОДЕЛИЕТО НА КОЛЕНА

Земјоделието е во катастрофална состојба. Над 60 илјади тони јаболка во ресенско стојат во магацините, на само 2 месеци пред крајот на сезоната. Јаболкарите кои треба да почнат со подготовка на плантажите за новата сезона немаат средства за обработка на нивите, се вели во соопштението на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ, Зоран Заев и Љупчо Николовски […]

Повеќе

КБК FIGHT TEAM СКОПЈЕ СО 8 МЕДАЛИ ОД ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО ПО КИК БОКС

Кик бокс клуб “Фајт Тим“ Скопје и оваа година продолжува со своите спортски настапи и достигнувања. Во оваа година ова е прво Државно првенство по кик бокс што се одржа на 17.02.2019 г. во Спортската сала Работнички во Скопје. KБК “Фајт Тим“ Скопје со своите спортисти натпреварувачи и покрај големата конкуренција настапија со осум натпреварувачи […]

Повеќе

ГДУ-ШТИП: ДО КОГА ПАТИШТАТА НА ИСТОКОТ ЌЕ БИДАТ ОПАСНИ И НЕБЕЗБЕДНИ

На 19. 12 2018 година, Граѓанско Демократската Унија, преку свое писмено соопштение, постави прашање до кога ќе возиме по опасни и небезбедни патишта. Во реакцијата беше визиран патниот правец Кочани- Делчево. Повеќе од две години се реконструира овој патен правец и за него се потрошени милиони евра од буџетот и даноците на граѓаните. Изразивме искрена […]

Повеќе

ПРВА МАКЕДОНСКА ОФИЦИЈАЛНА ДЕЛЕГАЦИЈА НА НАЈГОЛЕМИОТ КОНЗЕРВАТИВЕН НАСТАН ВО СВЕТОТ, CPAC 2019

Conservative Political Action Conference или CPAC, е проект на Американската конзервативна унија [American Conservative Union] кој се организира секој година уште од далечните времиња на минатиот век каде што може да се види преку претпознатливите говори на Роналд Реган на отварањата на оваа конференција. Оваа година, CPAC 2019 ќе биде организиран во политичкиот центар на светот, Вашингтон, од 27ми Февруари […]

Повеќе

НЕЗАВИСЕН: ИЛЈАДНИЦИ ТОНИ ЈАБОЛКА СКАПУВААТ- ОВОШТАРИТЕ ПРОТЕСТИРААТ

Незадоволни од ниските откупни цени и проблемите со пласманот на јаболката, преспанските овоштари излегоа на протести и два часа го блокираа магистралниот пат Ресен-Битола, кај месноста Макази. Тие бараат итна средба во Владата за надминување на проблемите, во спротивно предупредуваат дека на Преспа ѝ се заканува еколошка катастрофа, затоа што по магацините, во несоодветни услови, […]

Повеќе

НОВО ПОСКАПУВАЊЕ НА БЕНЗИНИТЕ, ДИЗЕЛОТ ОСТАНУВА СО ИСТА ЦЕНА

Од полноќ поскапуваат бензините, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно одлуката, новата цена на Еуросупер БС-95 се зголемува за пола денар, а Еуросупер БС-98 за еден денар. Така, од полноќ Еуросупер БС-95 ќе се продава по цена од 62,50 денари за литар, а Еуросупер БС-98 за 64,50 денари. […]

Повеќе

ЗАЕВ: ДО КРАЈОТ НА НЕДЕЛАТА ЌЕ СЕ ЗНАЕ ДАЛИ ЌЕ ИМАМЕ КОНСЕНЗУАЛЕН КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ

До крајот на неделата ќе се знае дали СДСМ и ДУИ ќе настапат со консензуален кандидат на претстојните претседателски избори, тоа го изјави премиерот Заев по завршувањето на состанокот со Ахмети. Тој истакна дека има шанси за заедички кандидат. Заев одби да каже за кои имиња се разговарало, наведувајќи дека тоа ќе стане јасно во […]

Повеќе

ЗАЕВ: НАЧЕЛНО ПОСТОИ СОГЛАСНОСТ ЗА КОНСЕНЗУАЛЕН ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ

Со средба со лидерот на ДУИ Али Ахмети, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев денеска ќе ги продолжи разговорите со коалициските партнери за изнаоѓање заеднички консензуален кандидат за престојните претседателски избори. -Денеска продолжуваме со средбите со политичките партии на нашите коалициски партнери од албанскиот блок. Прво ќе има средба со ДУИ, а потоа продолжуваме […]

Повеќе

ОДЛОЖЕНО СУДЕЊЕТО ЗА „ТАЛИР“

Судењето за предметот „Талир“, што се однесува за незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ е одложено за 7 март поради отсуство на обвинетиот Илија Димовски. Како што информираше судијата Шабани, Димовски писмено го известил Судот дека е спречен да присуствува на рочиштето, бидејќи како пратеник и шеф на собраниската делегацијата во Парламентарното собрание на НАТО ќе […]

Повеќе