|

Приведен криумчар на мигранти кај село Богородица

Скопјанец е фатен како со ввозило превезувал мигранти од Куба.

З.Љ.(42) од Скопје синоќа на влезот за с.Богородица, гевгелиско, бил фатен од страна на полициски службеници од Полициската станица за граничен премин „Богородица“. При контрола во возилото „пежо“, кое го управувал, биле пронајдени три лица мигранти од Куба – Л.М.Л.(39), Р.Р.Д.(31) и еден малолетник.

За настанот бил запознаен Јавен обвинител, а мигрантите биле спроведени во Прифатно- транзитниот центар „Винојуг“ во Гевгелија. З.Љ. бил приведен и предаден во Полициска станица Гевгелија и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Извор: Темите

Слични Објави