Словенија избра прва жена претседател, независната кандидатка, Наташа Пирц Мусар

/

Независната кандидатка, 54 годишната адвокатката Наташа Пирц Мусар победи во вториот круг од претседателските избори во Словенија. Таа ќе биде петтиот словенечки претседател по отцепувањето од Југославија и прогласувањето независност, а прва жена на функцијата.

„Ќе дадам се од себе да бидам вистински претседател за сите, да работам за основните и уставните човекови и демократски права и за демократијата“,рече Пирц Мусар во првата изјава пред новинарите по прогласувањето победа.

Пирц Мусар е поранешна тв презентерка која стана влијателна адвокатка специјализирана за заштита на лични податоци. Ја застапуваше и сопругата на поранешниот претседател на САД, Меланија Трамп. Позната е и како застапничка за правата на ЛГБТ популацијата, а работела и 15 години во Советот на европа како експерт за човекови права.Противкандидатот анже логар го призна поразот и ѝ ја честиташе победата. Тој е член на десничарската Словенечка демократска партија на поранешниот премиер ЈанезЈанша и беше и министер за надворешни работи во неговата влада .Претходна статија

Протест на движењето „Студентски отпор“, најавена средба со Шаќири и пратеници

Следна статија

ВМРО-ДПМНЕ: Афера Паразити, како владини функционери вртат илјадници евра за еден мандат

Најново од Вести