|

Снегот ја парализира Германија – откажани летови, луѓе ја поминаа ноќта во возови

Обилните снежни врнежи доведоа до значителен прекин на сообраќајот во Баварија, но и во други делови на Германија.

Летовите се прекинати на аеродромот во Минхен, а во текот на ноќта дошло до нарушување во железничкиот сообраќај, пренесува Билд.

Seasons second dance of snow ❄️⛄️
#BlueJays | #snowfall | #snow | #Germany pic.twitter.com/AP38zNHi0Q

— Zubair Shakeel Wani (@ZubiTalks) December 2, 2023

Откажани се околу 320 од 760 летови закажани за сабота, јави германската новинска агенција ДПА. Екипите се обидоа да одржат барем една писта во функција и без снег.

Во Улм и Минхен патниците мораа да преноќат во возови.

Mittlerweile beträgt die Schneehöhe in #München beachtliche 31cm! Der Bus- und Trambahmverkehr wurde mittlerweile komplett eingestellt. Aus Niederbayern berichten Teamkollegen von Stromausfällen und vielen umgestürzten Bäumen #Schnee pic.twitter.com/V8ymMa1AGS

— Unwetter-Freaks (@unwetterfreaks) December 1, 2023

Во раните утрински часови, возот кој доаѓаше од Штутгарт мораше да биде претворен во хотелски воз на главната станица во Улм.

Дојче Бан (Германски железници) обезбеди и воз за патниците кои останаа на централната станица во Минхен.

Just arrived in Munich. There’s more snow here than there was in Helsinki. So bring on a second consecutive snow game. Bayern-Union! And, er, will jump in available snow tractors for Kaiserschmarrn. ✌️ pic.twitter.com/5HOE6eGqyG

— Archie Rhind-Tutt (@archiert1) December 1, 2023

Железницата во саботата наутро соопшти дека меѓуградскиот сообраќај е прекинат во поширокото подрачје на Минхен.

Обилните снежни врнежи и ниските температури ги погодија и другите европски земји, вклучително и Швајцарија, каде летовите беа откажани.

Сите летови беа откажани на аеродромот во Глазгов во Шкотска поради обилниот снег, со предупредувања за снег и мраз ширум Велика Британија.

Се очекува горливиот студ да продолжи во Велика Британија во текот на викендот, бидејќи температурите се спуштија под нулата во текот на ноќта, објави Скај њуз.

BREAKING: Flight operations at Glasgow Airport have resumed.

A spokesperson said “snow clearing teams have been deployed since 10:30pm last night”.https://t.co/zVVbBJ0iH5

Sky 501, Virgin 602, Freeview 233 and YouTube pic.twitter.com/1HX93KRGNR

— Sky News (@SkyNews) December 2, 2023

Како што се наведува, поради тешките временски услови можно е да има отежнат патен и железнички сообраќај, а откажани се и неколку спортски настани.

Метеоролозите за денеска издадоа жолти предупредувања за северниот и југозападниот брег на Шкотска, како и за југозападниот и источниот брег на Англија.

Температурите се спуштија до 10 степени под нулата во делови од Шкотска во текот на ноќта.

Слични Објави