|

(Видео) Пожар во Грција: Во Александрополис горат куќи

Голем пожар беснее во грчкиот град Александрополис, меѓу населбите Агнација и Антија, а противпожарните единици се борат да го локализираат при неповолни услови на силен ветер, јавуваат локалните медиуми.

Пожарот напладне ја премина Игнација Одос каде сообраќајот беше рано запрен и се движи кон југозападен правец бидејќи дува североисточен ветер со јачина од 6-7 бофори.

Сите спасувачки екипи се на терен. Покрај копнените сили на Противпожарната служба, има и армија, полиција, доброволци и вкупно 14 ротирачки авиони и четири хеликоптери кои го гаснат пожарот од воздух.

Во пожарот изгореа куќи и автомобили во Етохори и Пефка каде е причинета голема материјална штета. Во исто време во близина на куќите пожарот го зафатил и селото Агнадија.

Видеото погледнете го ТУКАСлични Објави