|

37 ПОЧИНАТИ И 365 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.820 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи на Ковид-19 во Скопје – 166, Куманово – 27, Битола – 19, Струмица – 17, Прилеп и Велес по 15, Кавадарци – 12, Тетово – 11, Кичево – 10, Охрид, Свети Николе и Виница по 9, Штип – 8, Ресен – 6, Гостивар – 5, Струга – 4, Кочани, Берово и Македонска Каменица по 3, Крива Паланка, Радовиш и Дебар по 2 и по еден случај во Неготино, Делчево, Пробиштип, Богданци, Крушево, Демир Хисар, Кратово и Пехчево.

Регистрирани се 594 оздравени пациенти од Скопје – 240, Битола – 42, Куманово и Велес по 39, Прилеп и Гевгелија по 26, Гостивар и Струмица по 23, Штип – 20, Кочани – 15, Берово – 14, Тетово – 13, Охрид -12, Кичево – 10, Свети Николе – 8, Делчево – 7, Ресен, Дебар, Виница и Македонски Брод по 5, Валандово и Богданци по 3, Струга, Радовиш, Пехчево и Дојран по 2 и по еден во Пробиштип, Демир Капија и Македонска Каменица.

Пријавени се вкупно 37 починати лица – 11 од Скопје (50г, 54г, 57г, 58г, 71г, 74г, 82г, 84г, 85г, 87г и 89г), осум лица од Струмица (63г, 64г, 66г, 70г, 71г, 76г, 76г и 79г), четири лица од Битола (67г, 74г, 82г и 88г), по три лица од Тетово (56г, 60г и 67г) и Штип (63г, 72г и 77г), по две лица од Куманово (75г и 79г), Кавадарци (64г и 73г) и Кочани (77г и 88г) и по едно починато лице од Прилеп (82г) и Свети Николе (58г). Три пациенти се починати во домашни услови, а останатите 34 се починати во болнички услови. Пријавени се десетмина пациенти кои се починати во периодот од 15 до 25 април годинава.

Направени се 2.820 тестови преку: ИЈЗ-366, ЦЈЗ Скопје-61, ЦЈЗ Битола-61, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 1, Судска медицина – 15, УК Пулмологија со алергологија – 2, ГОБ 8-ми Септември – 11, Институт за микробиологија – 75, МАНУ – 106, Жан Митрев (Филип Втори) – 159, Авицена -242, Биотек – 666, Систина – 148, лабораторија Лаор – 156, Синлаб – 52, Ремедика – 65, Плодност – 48, Генеа – 15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 571.

Досега во земјата се направени вкупно 721.446 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 152.367, бројката на оздравени пациенти е 132.765, на починати е 4.855, а бројот на активни случаи изнесува 14.747.

Според епидемиолошките анализи, дистрибуцијата по градови во моментов е следна:

Скопје 67.310, активни 6.657
Куманово 8.527, активни 1.090
Прилеп 8.172, активни 679
Тетово 7.095, активни 549
Битола 6.148, активни 947
Велес 5.402, активни 527
Гостивар 5.117, активни 354
Кавадарци 5.109, активни 363
Штип 4.890, активни 369
Охрид 4.907, активни 464
Струмица 4.007, активни 489
Струга 2.940, активни 160
Кочани 2.721, активни 239
Кичево 2.471, активни 267
Гевгелија 2.176, активни 234
Неготино 2.153, активни 179
Свети Николе 1.488, активни 116
Крива Паланка 1.208, активни 60
Ресен 1.209, активни 192
Радовиш 1.088, активни 99
Берово 1.015, активни 51
Делчево 951, активни 83
Дебар 930, активни 36
Виница 817, активни 124
Пробиштип 772, активни 32
Валандово 660, активни 64
Богданци 489, активни 61
Крушево 480, активни 100
Демир Капија 394, активни 24
Демир Хисар 388, активни 68
Кратово 353, активни 10
Македонски Брод 354, активни 17
Пехчево 262, активни 20
Македонска Каменица 232, активни 15
Дојран 132, активни 8

Слични Објави