БАШАНОВИЌ БЕШЕ ВРСКАТА ПОМЕЃУ ЗАЕВ И ЦИПРАС ЗА ПРОМЕНА НА ИМЕТО

//

Во своето гостување на телевизија Пинк 3 Инфо во емиисијата ,,Правац’’, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски објави ексклузивна информација дека впрочем Зоран Башановиќ е главниот покровител на договорот за промена на уставното име на Република Македонија.

Николоски истакна дека договорот со Грција претставува национална катастрофа, чиј посредник е најплатениот советник во владата на Заев, Зоран Башановиќ. Според Николовски, српскиот советник во владата е личен пријател со Заев и Ципрас и бил одговорен за контакт помеѓу двата премиера.

-Сега имаме состојба каде, господинот Башановиќ е најплатениот советник во македонската Влада, тој наводно е најголемиот експерт кој ја советува Македонија. Според некои неофицијални информации, тој ја организира промената на името на Македонија. Според некои неофицијални информации, тој беше главната врска, посредник и контакт помеѓу Заев и господинот Ципрас, бидејќи е пријател и со двајцата и тој е оној кој го направи овој договор кој сега го имаме со Грција кој е тотална национална катастрофа за нас, вели тој.

Башановиќ, инаку, е познат како естраден менаџер во Србија, каде што токму естрадните ѕвезди го опишуваат како манипулатор и измамник.Зоран Башановиќ во 2012 година, заедно со сопругата Бојана беа во фокусот на српските медиуми кога во Мајами беа уапсени за кражба на долна облека и постелнина во износ од 5.000 долари од трговски центар. Двајцата се пуштени ден подоцна со кауција од 1.000 долари.

Интересен е и фактот дека Башановиќ и Заев, како што пишуваат белградските медиуми, се запознале во Грција, каде што и двајцата имаат вили на море.

Претходна статија

МАКРОН НЕ МОЖЕ ДА СЕ СОГЛАСИ МАКЕДОНИЈА ДА ДОБИЕ ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ КОГА ГО ИМА НА СНИМКА ЗАЕВ КАКО БАРА МИТО ОД 200.000 ЕВРА

Следна статија

ВМРО-ДПМНЕ: ЗЕМЈОДЕЛИЕТО НА КОЛЕНА, ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ ПОНИЖЕНИ – РОДОТ НАМЕСТО НА ПАЗАР ЗАВРШУВА НА БУНИШТЕ

Најново од Вести