|

Борел им честиташе на Украинците за ослободувањето на регионот Киев

Министерот за надворешни работи на ЕУ, Јосеп Борељ, денеска и честиташе на Украина за ослободувањето на поголемиот дел од регионот на Киев и повтори дека ЕУ ќе инсистира на казнување, како што тврди, воените злосторства на руската армија.

Шокиран само од веста за злосторствата извршени од руските сили. ЕУ и помага на Украина во документирањето на воените злосторства.

„Сите овие случаи мора да бидат истражени, првенствено од Меѓународниот суд на правдата на ОН“, напиша Борељ на Твитер.

Шефот на дипломатијата на ЕУ додава дека ЕУ ќе продолжи да дава силна поддршка за Украина, а својот Твит го завршува со порака на украински „Слава на Украина!“

Извор: Temite

Слични Објави