БОРИСОВ ЈА ИСПРАТИ ЗАХАРИЕВА ВО БЕРЛИН СО ЦВРСТ СТАВ ЗА МАКЕДОНИЈА

//

Премиерот Бојко Борисов ја испрати вицепремиерката и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева во Берлин, каде вечерва ќе се одржи дискретна средба со претставници на владата на Република Северна Македонија на покана од германското претседателство со ЕУ.

Целта на разговорите во германската престолнина е Бугарија да ги утврди условите под кои би можела да го поддржи почетокот на преговорите за РСМ за членство во ЕУ.
Захариева се очекува да го претстави цврстиот став на Софија, нагласувајќи дека има сè помала временска рамка што останува сè додека не се донесе одлука. Останаа само уште неколку дена во кои ЕУ мора да одлучи дали РСМ ќе започне или не суштински преговори.

Пред неколку дена Екатерина Захариева за Ројтерс изјави дека Бугарија го губи трпението во врска со неподготвеноста на Македонија да го спроведе Договорот за пријателство, што премиерите на двете земји Бојко Борисов и Зоран Заев го потпишаа во 2017 година. Захариева подвлече дека „ ние не го оспоруваме нивното право на самоопределување, ниту нивното право да го нарекуваат својот јазик како што сакаат. Подготвени сме да ги потврдиме сегашните реалности, но тие мора да ја признаат историската вистина за корените на нивниот јазик и националниот идентитет “.Претходна статија

ГЕВГЕЛИЧАНЕЦ СЕ ОБИДЕЛ ДА УБИЕ ИЗВРШИТЕЛ И АДВОКАТ, ИМ ВПЕРИЛ ПИШТОЛ ВО ГЛАВА, ПО ШТО СЛЕДУВАЛА БОРБА

Следна статија

БРЗИТЕ ТЕСТОВИ ДОЈДОА, НО ГРАЃАНИТЕ ПАК НЕ МОЖАТ ДА ЗАКАЖАТ ТЕСТИРАЊЕ И ДА СЕ ТЕСТИРААТ БЕСПЛАТНО

Најново од Вести