Израел одобри изградбата на над 1.100 нови домови за доселеници на Западниот Брег

Израел одобри планови за изградба на повеќе од 1.100 нови домови за доселеници на Западниот Брег…

Во САД се шири опасен вирус

Илјадници луѓе се изложени на опасност од хепатит А во американската држава Јута, каде тој вирус…

Али Ахмети заминува од лидерската позиција во ДУИ?

Лидерот на ДУИ Али Ахмети наскоро ќе ја напушти челната позиција во ДУИ, тврди аналитичарот Даме…

Укинати вонредните мерки за намалување на аерозагадувањето

Вонредните мерки и интервентните препораки за намалување на загадувањето на воздухот денеска престануваат да важат. Тие…

Истражување: Младите во Хрватска не се сигурни дали се повеќе Балканци или Европејци

Младите луѓе во Хрватска би сакале да бидат Европејци, но често се сметаат за Балканци, односно…

Атина ги искритикува ставовите на грчката црква за терминот „Македонија“

Според грчките медиуми, тамошното МНР упатило остра критика кон ставовите што грчката црква ги изнесе јавно…

17 мртви, 13 исчезнати во Калифорнија

Бројот на жртви од лизгања на земјишта предизвикани од зимската бура во Калифорнија пораснал на 17…

Рибери – Баерн, разделбата никогаш поблиску

Спортскиот директор на Баерн Минхен, Хасан Салихамиџиќ на вчерашната конференција изненади многумина со одговорот на прашањето…

Трамп: Не очекувам војна

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес конференцијата со норвешката премиерка Ерна Солберг во Белата куќа беше…

Обвинетите за обидот за убиство на Зијадин Села на 26 јануари седнуваат на обвинителна клупа

На 26 јануари почнува судењето за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села од крвавиот четврток,…