Да се укинат ковид-сертификатите за влез во земјата, предлага Комисијата за заразни болести

/

Комисијата за заразни болести препорача да се укине задолжителното приложување сертификат за вакцинација или прележаност на Ковид-19 при влез во земјата. Од друга страна, овие потврди ќе останат да важат за влез во угостителските објекти.

Комисијата смета дека не е добро да се укине сè одеднаш, туку ваквите мерки да се воведуваат постепено.

„Постепеното укинување на мерките дава резултат и тоа се гледа по секојдневниот пад на бројките“, изјави портпаролот на Комисијата за заразни болести, Злате Мехмедовиќ.

Предлогот за влез во земјата без сертификат треба да биде изгласан и на седница на Владата.Од таму вчера ја укинаа мерката за задолжително носење маски во затворeни простории, освен во здравствени домови, аптеки и во јавниот превоз.

Извор: TemiteПретходна статија

Неделков: Оптимисти сме за денешната средба

Следна статија

Битиќи: Ќе има доволно количини масло за јадење за да се преброди кризниот период

Најново од Вести