ДИРЕКТОРКАТА НА АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ ВЕЛИ ДЕКА ЗГОЛЕМЕНИОТ БРОЈ НА НЕВРАБОТЕНИ Е ОЧЕКУВАН, НО СЕ НАДЕВА НА НОРМАЛИЗАЦИЈА

/

„Бројот на невработените лица кои согласно законските прописи се евидентираат во Агенцијата за вработување, во изминатите месеци март и април бележи зголемување, што беше и очекувано, со оглед на целокупната состојба во светот предизвикана од пандемијата на вирусот COVID 19, но се надевам дека во најскоро време ќе се стабилизира целокупната состојба и ќе се вратат во нормален тек сите активности, што ќе придонесе до раздвижување на пазарот на трудот и со тоа и намалување на бројот на невработените лица“, истакна во интервју за МИА директорката на Агенцијата за вработување Билјана Јовановска.

Претходна статија

ТРАМП: 2021 ЌЕ БИДЕ ФЕНОМЕНАЛНА ГОДИНА!

Следна статија

ПЕНДАРОВСКИ: ОВАА ГОДИНА СЕ ОСТВАРИ СОНОТ НА МНОГУ ГЕНЕРАЦИИ, ЈА ДОБИВМЕ ОДЛУКАТА ЗА ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ЧЛЕНСТВО

Најново од Вести