| |

ЕРДОГАН РАЗГОВАРАЛ СО ПУТИН ЗА ОФАНЗИВАТА ВО СИРИЈА ПРЕД СРЕДБАТА СО ТРАМП

Турскиот претседатет Реџеп Таип Ердоган и претседателор нa Русија, Владимир Путин телефонски разговарале за турската воена офанзива во Сирија и ја потврдија заложбата за договор за прекин на огнот во северна Сирија, соопшти кабинетот на Ердоган.

Турција ја започна прекуграничната офанзива пред еден месец, тврдејќи дека нејзина цел е да ги избрка силите предводени од Курдите од границата и да се создаде „безбедносна зона“ за решавање на проблемот со сириските бегалци.

Тој го стопираше напредокот во договорот со Соединетите држави, барајќи повлекување од границата на курдските борци на ПКК, кои Анкара ги смета за терористи заради нивната поврзаност со курдските герилци кои го водат бунтот во Турција.

Ердоган подоцна се согласи на специјален договор со Москва, според кој ПКК треба да се повлече на најмалку 30 километри од границата, но оттогаш рече дека ниту Вашингтон ниту Москва не се во можност да постигнат договор.

Ердоган и Путин во разговорот ја потврдиле својата посветеност на договорот постигнат на состанокот во одморалиштето Сочи на Црното Море, кој требаше да им овозможи на сириските курдски милиции да се повлечат од пограничното подрачје со Турција и исто така да ги олеснат заедничките руско-турски патроли во Сирија.

Ердоган треба да се сретне со американскиот претседател Доналд Трамп во среда во Вашингтон.Слични Објави