|

Естонската премиерка по која Москва распиша потерница: „Нема да молчам, продолжува поддршката за Украина“

Естонската премиерка Каја Калас денеска ја осуди, како што рече, руската вообичаена тактика на заплашување откако Москва издаде налог по неа и други европски претставници.

Кремљ распишува потерници, обвинувајќи ги балтичките и полските власти за непријателство кон Русија поради различните ставови за историјата на нивните односи.

„Потегот на Руската Федерација не е изненадувачки бидејќи тоа е вообичаена руска тактика на заплашување“, рече Калас, ветувајќи дека ќе продолжи да ја поддржува Украина и да се бори против руската пропаганда.

„Нема да молчам, ќе продолжам силно да ја поддржувам Украина и ќе се залагам за зајакнување на европската одбрана“, рече таа.

Балтичките земји – членки на ЕУ и НАТО, кои во повеќе наврати истакнале дека стравуваат од воените амбиции на Кремљ, сметаат дека поранешниот СССР ги окупирал, додека Москва се гледа себеси како ослободител и секој друг пристап го смета за „фалсификување на историјата“, што е кривично дело во Русија.

Премиерката Калас и други високи балтички и полски функционери се гонат за уништување споменици на советските војници, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

„Злосторствата против споменот на ослободителите на светот од нацизмот и фашизмот мора да бидат казнети. И ова е само почеток“, додаде таа.

Во балтичките земји и во Полска, во последниве години се демонтирани неколку споменици наследени од Втората светска војна, што датираат од советскиот период. Тие земји сакаа да истакнат дека го отфрлаат советскиот период и сметаат дека биле окупирани од СССР.

Во три поранешни советски републики – Естонија, Латвија и Литванија – денес членки на ЕУ и НАТО, кои имаат тензични односи со Москва, денес живеат руски малцинства. Меѓусебните односи дополнително се влошија по почетокот на конфликтот во Украина.

Балтичките земји, кои ја сметаат заканата од руска инвазија многу реална, активно го поддржуваат Киев во борбата против руската армија.

Слични Објави