ГДУ: „МЕТЛАТА“ ТРЕБА СЕРИОЗНО ДА ЗАИГРА

//

Поминаа две години од владеењето на Заев, а бројчаникот кој го постави сè уште не покажа колку пари се украдени. Наместо да донесете правда и мир, судството продолжи да се злоупотребува, продолжи и партизирањето на администрацијата, корупцијата си цвета, има непотизам од невидени размери, се носат скандалозни програми за културата, се договараат тендери во четири очи, здравството е на колена, квалитетот на образованието е на најниско ниво. За сето ова ни укажа и Брисел во последниот Извештај.

Потфрливте и со капиталните инвестиции. Добивме нула од германските стопанственици за економијата. Ништо и од 600 километри автопатишта. Наместо да го намалите бројот на министерствата, вие го зголемивте. Не успевате ниту да го спречите ширењето на синдромот наречен патни трошоци. Молк за промената на изборниот модел.

Секојдневните проблеми со кои се соочуваат граѓаните ги заборавивте, почитувани господа од власта. Ништо не видовме и не почувствуваме од вашиот „План за живот“.

Продолживте таму каде што вашите претходници застанаа, а граѓаните си го бараат чарето надвор од оваа држава, затоа што ништо од тоа што го понудивте за поубав живот, не го реализиравте.ГДУ предупредува дека за неостварените ветувања „метлата“ треба сериозно да заигра. Се надеваме дека нема и таа да биде само дел од списокот „ветено – неостварено“, се вели во соопштението на политичката партија Граѓанско Демократска Унија- ГДУ.

Претходна статија

ГРАЃАНИТЕ ВО КАВАДАРЦИ ЕДНОГЛАСНИ: ИНДИВИДУАЛНИОТ ПРИДОНЕС И НЕГУВАЊЕТО НА ЗАЕДНИЧКИТЕ ВРЕДНОСТИ СЕ КЛУЧОТ ЗА ЕДНО ИНТЕРКУЛТУРНО ОПШТЕСТВО

Следна статија

ЧЕСТИТКА ПО ПОВОД РАМАЗАН БАЈРАМ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ

Најново од Вести