ГДУ-ШТИП: ДАЛИ НЕКОЈ ЈА ЗНАЕ ПРИЧИНАТА ЗА ЗАГАДЕНОСТА НА ВОЗДУХОТ ВО ШТИП?

/

„Вчера, загаденоста на воздухот во Штип беше на високо ниво. Облакот кој што беше симнат над нашиот град не загрижи сите. Отежнато дишење, печење на очите и непријатен воздух се чувствуваше низ целиот град. Дали некој ја знае причината за загаденоста на воздухот во Штип? Дали треба да ги затвориме прозорците и да седиме дома за да си го зачуваме здравјето?

Прашања до надлежните органи:

  • Додека граѓаните се гушеа дали забележавте дека воздухот е загаден?
  • Дали можете да ни објасните на што се должи оваа загаденост?
  • Дали е се во ред со квалитетот на градскиот воздух?
  • Што се случува и од каде доаѓа чадот?

Сериозна власт се грижи за најскапоценото нешто а тоа е здравјето на граѓаните“, се вели во соопштението на политичката партија Граѓанско Демократска Унија-Штип.

Претходна статија

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ СО РУСКИОТ АМБАСАДОР БАЗДНИКИН

Следна статија

ГДУ: ЗОШТО РАШКОВСКИ НЕ СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД ФУНКЦИЈАТА?

Најново од Вести