ЛЕСНА ТОРТА

Потребни состојки:

4 јајца

1 чаша јогурт

1 чаша шеќер

1 чаша масло

3 чаши брашно

1 прашок за пециво

2 лажици какао во прав

Подготовка:

Изматете ги јајцата заедно со шеќерот, потоа додадете го маслото, јогуртот, брашното и прашокот за пециво. Измешајте и поделете на два дела. Додадете какао во еден дел. Премачкајте ја тавата, посипете со брашно и наизменично истурете го белото и црното тесто. Печете на 200 степени, 35 минути.

Слични Објави