САД одобри продажба на борбени авиони на Грција и Турција
| |

САД одобри продажба на борбени авиони на Грција и Турција

Американскиот Стејт департмент одобри продажба на борбени авиони Ф-16 на Турција и Ф-35 на Грција, откако Анкара го ратификуваше приемот на Шведска во НАТО претходно оваа недела, пренесуваат странските агенции. Како што налага американскиот закон, Стејт департментот официјално го извести Конгресот дека ги одобрува двата договора. Законодавниот дом, кој има рок да ги разгледа и…

| |

Талат Џафери денес мандатар, в недела премиер

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски денеска му го врачи мандатот на Талат Џафери за состав на техничката влада, чиј мандат ќе трае до парламентарните избори закажани за 8 мај. Како што соопштија од кабинетот на Пендаровски, македонскиот претседател му додели мандат на Џафери да ја формира привремената влада врз основа на Уставот на РСМ и…

| |

Пендаровски му го врачи мандатот на Џафери за состав на техничка влада

Со големо задоволство и со потполна одговорност го примам мандатот од претседателот на државата со ветување дека совесно и врз основа на законите и Уставот преговорите за состав на оваа Влада ќе се одвиваат соодветно на политичката потреба и состојба на државата, рече новиот технички премиер Талат Џафери, откако шефот на државата Стево Пендаровски му…

| |

Одбележан Меѓународниот ден во спомен на жртвите на Холокаустот

Со традиционален пригоден настан во Министерството за надворешни работи беше одбележан 27-ми Јануари – Меѓународниот ден во спомен на жртвите на Холокаустот. На настан воведно обраќање имаа државниот секретар во Министерството за надворешни работи, Филип Тосевски, амбасадорката на Државата Израел, Симона Франкел, амбасадорката на Република Хрватска во својство на претседавач со IHRA, Нивес Тигањ и…

| |

Мицкоски: Нудиме професионалци кои имаат обврска да обезбедат кредибилен изборен процес

Овој настан беше потребен за да зборуваме отворено за некои работи и предизвици кои што не чекаат во периодот кој што следи. Би сакал она што сакам да го кажам да го започнам со една работа која ја читав во текот на вчерашниот ден и утрово, а тоа е онаа ново формирана коалиција, барем во…

Османи- Борел: Неопходност од постепена интеграција на земјите од Западен Балкан пред формалното членство во ЕУ
| |

Османи- Борел: Неопходност од постепена интеграција на земјите од Западен Балкан пред формалното членство во ЕУ

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамки на работната посета во Брисел оствари средба со потпретседателот на Европската комисија и висок претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел. Во фокусот на разговорите беа актуелностите поврзани со европското досие, процесот на пристапување на Северна Македонија во Европската Унија и внатрешно-политичката динамика во…

Во Канада се урна хеликоптер што превезувал скијачи, тројца Италијанци загинале
| |

Во Канада се урна хеликоптер што превезувал скијачи, тројца Италијанци загинале

Тројца Италијанци загинаа во падот на хеликоптер што превезувал скијачи во Канада, а четири лица се тешко повредени, јави АНСА повикувајќи се на извори. Локална туристичка компанија, која организира летови за скијачите, во понеделникот соопшти дека најмалку три лица загинале, а неколкумина тешко се повредени кога хеликоптер со скијачи се урнал во близина на Терас,…

СДСМ: Во чии џебови заврши разликата од три пати поскапите машини купени од градоначалниците на ДПМНЕ?
| |

СДСМ: Во чии џебови заврши разликата од три пати поскапите машини купени од градоначалниците на ДПМНЕ?

Секојдневно се зголемуваат скандалите на градоначалниците од ДПМНЕ, рече на денешната прес конференција Петар Петковски, потпретседател на СДММ. – Аферата со купувањето поскапи машини за неколкупати повисоки над реалната цела добива нов аспект. Веќе објавивме, општина Велес, раководена од ДПМНЕ купила една машина за бележење хоризонтална сигнализација за околу 42.000 евра. Еве го тој договор. За…

ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи членови за техничка влада без да го гласа Џафери, на СДС е да одбере дали ќе ги крши законите и ќе го загрози изборниот процес
| |

ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи членови за техничка влада без да го гласа Џафери, на СДС е да одбере дали ќе ги крши законите и ќе го загрози изборниот процес

Мачно е да се гледа како Ковачевски буквално го моли ДУИ да му стане партнер на наредните избори. На добар пат е Ковачевски и Заев да ја претопат СДС во Социјадемократски сојуз на ДУИ. Дали тоа го договараа на средбата Заев, Ковачевски и Ахмети, каде единствено со тефтер за запишување на мудрите идеи дошол Ковачевски….

Суво и студено време од понеделник, во Скопје и до -15 степени
| |

Суво и студено време од понеделник, во Скопје и до -15 степени

Од понеделник до средината на неделата времето ќе биде стабилно со услови за појава на магла по котлините и со ниски утрински температури, информира УХМР во последниот извештај. Температурата насекаде наутро ќе биде негативна и наместа, пред се во Малешевијата, ќе се спушти и под -15 степени. Во следниот период најстудено ќе биде во понеделник…