Макрон го загуби мнозинството во парламентот

/

Францускиот претседател Емануел Макрон во неделата го загуби своето парламентарно мнозинство по големите изборни добивки на новоформираната левичарска алијанса и на екстремната десница, во неверојатен удар за неговите планови за големи реформи во вториот мандат. Изборниот резултатот ја фрли француската политика во превирања, зголемувајќи ја можноста за парализиран законодавен дом или коалиции со Макрон принуден да посегне по нови сојузници.

Коалицијата „Заедно“ на Макрон беше на пат да биде најголемата партија во следното Национално собрание, но ќе ѝ недостигаат места потребни за мнозинство. Исходот сериозно ја оцрни победата на Макрон на претседателските избори во април, кога тој ја победи екстремната десница и беше првиот француски претседател кој освои втор мандат во повеќе од две децении.Претходна статија

Дизелот повторно поскапува, од вечерва на полноќ иста цена со бензинот

Следна статија

Костовски од СДСМ: Мицкоски да се откаже од натамошни блокади и опструкции

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да