Матичарите на протест, сообраќајот во Центар попладнево ќе биде блокиран

/

Вработените од Управата за водење на матичните книги, кои од минатата недела штрајкуваат, попладнево од 15 до 17 часот ќе одржат пред Министерството за правда, каде што ќе бидат блокирани улиците.

Независниот синдикат на Управата бара донесување колективен договор на ниво на работодавец, линеарно покачување на платите за 30 отсто и подобрување на условите за работа.

Претседателот на Независниот синдикат на Управата за водење на матичните книги, Тони Милошески, најави дека штрајкот ќе продолжи сѐ до исполнување на барањата.

Претходна статија

Бектеши и министри од регионот во Софија ќе разговараат за снабдувањето со енергенти

Следна статија

СДСМ: Нема да дозволиме блокадите нарачани од Груевски да ја закочат државата

Најново од Вести