| |

Министерството за надворешни работи на Бугарија: РСМ да прекине со циничните дејства против Бугарија

„Во врска со низата провокативни и злонамерни антибугарски коментари од страна на политичари и јавни личности во Република Северна Македонија во изминатите неколку дена, Министерството за надворешни работи изразува загриженост дека се води злонамерна кампања против нашата земја која има за цел да поттикне антибугарско расположение“, се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи на Бугарија.

„Ставот е по повод низата антибугарски изјави во соседна РС Македонија против Бугарија, во кои политиката на нашата земја се споредува со онаа на руската агресија врз Украина“, јави репортерот на БГНЕС.

„Уште позагрижувачки е тоа што се прават обиди за намерна злоупотреба на трагичните настани во Украина како резултат на руската воена агресија. Сметаме дека таквите цинични дејства мора категорично да се отфрлат. Никој нема право да ја злоупотребува трагедијата на украинскиот народ на ваков арогантен и непринципиелен начин. Министерството за надворешни работи изразува загриженост за можното негативно влијание на ваквата кампања врз позитивните тенденции на политичкиот дијалог во последните месеци“, соопшти бугарското МНР.

Пред само три дена лидерот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, кој е дел од владината коалиција предводена од Димитар Ковачевски, Бугарија ја нарече геноцидна држава.

Слични Објави