randonnée refuge du Varan - vue sur le Massif du Mont-Blanc

ОПАСНОСТ ОД ПУКАЊЕ НА ГЛЕЧЕР, ИТАЛИЈА ЕВАКУРАШЕ НАСЕЛЕНИЕ И ЗАТВОРИ ПАТИШТА КАЈ МОН БЛАН

//

Италијанските власти ги затворија патиштата и го евакуираа околното население откако експертите предупредија дека би можело да дојде до откинување и уривање на дел од глечер на Мон Блан.

Како што се наведува во предупредувањето, постои опасност за откршување на околу 250.000 метри кубни од глечерот Планпинисиј, на врвот Гранд Жорас.

Градоначалникот на блискиот град, Курмајор, Стефано Мисероки, изјавил дека глобалното затоплување го менува изгледот на планината. Масивот Мон Блан е највисок планински појас во западна Европа и има 11 врвови над 4.000 метри во Франција и во Италија, кои привлекуваат повеќе стотици туристи годишно.

Претходна статија

ПРОМОЦИЈА НА „НОВИ ДРАМИ“ ОД ТОМИСЛАВ ОСМАНЛИ

Следна статија

ФЕТАИ: ВО СУДНИЦА НИКОЈ НЕ ЈА КАЖАЛ ФРАЗАТА „СЕЧЕНИ, ЛЕПЕНИ, МОНТИРАНИ”, САМО ВЕРУШЕВСКИ МОЖЕ ДА ОБЈАСНИ ШТО САКАЛ ДА КАЖЕ

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да