ПУТИН И ПАПАТА ФРАНЦИСК ЌЕ СЕ СРЕТНАТ НА 4 ЈУЛИ ВО ВАТИКАН

/

Папата Франциск ќе го прими рускиот претседател Владимир Путин на 4 јули, потврди денеска портпаролот на Ватикан, Алесандро Гизоти.

„Ќе се сретнат во Ватикан”, рече Гисоти, објавува АНСА.

Кабинетот на рускиот претседател претходно потврди дека Путин планира официјална посета на Италија и да се сретне со папата Френсис, но дека датумот на посетата не е утврден, објави ТАСС.Во април, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, тврдеше дека Путин планира да ја посети Италија ова лето, додека италијанскиот амбасадор во Москва, Паскал Терачиано, рече дека посетата на Путин се очекува во јули.

Извор: Макфакс

Претходна статија

БОРБА ЗА „АФРИЧКИОТ ГЕНИЈАЛЕЦ“ ОД ЛИЛ, ИНТЕР НУДИ 70 МИЛИОНИ ЕВРА

Следна статија

ВУЧИЌ: ИЗБОРИ ВО СРБИЈА ВО МАРТ ИЛИ АПРИЛ СЛЕДНАТА ГОДИНА

Најново од Вести