Путин му даде руско државјанство на Сноуден

/

Рускиот претседател Владимир Путин му даде руско државјанство на Едвард Сноуден, јавија дел од светските медиуми.

Свиркачот е познат по објавувањето строго доверливи податоци од американската Национална безбедносна агенција во 2013 година, кога беше вработен таму.

Властите со години сакаа Сноуден да се врати во САД со цел да се соочи со судење за обвиненијата за шпионажа.Претходна статија

Велика Британија со нови санкции за Русија поради „незаконските“ референдуми

Следна статија

Маричиќ: Реформите се многу повеќе од нови ЕУ закони, тоа се промени во функционирањето на институциите

Најново од Вести