Револтирани од мерките на Владата, струмичките угостители од вторник почнуваат со блокада на улиците

/

Од вторник струмичките угостители со двочасовни блокади на улиците во Струмица. 79 угостители од Струмица револтирани од мерките на Владата за спречување на ширењето на ковид-19 најавуваат секкојдневни блокади почнувајќи од Вторниk. Еве ја нивната информмација до медиумите:

-Ве известуваме дека угостителите од Струмица едногласно донесовме одлука за бојкот од (24.08.2021) изразувајќи незадоволство поради новите мерки кои беа донесени деновиве.

Од вторник од 11:00 часот до 13:00 часот, секој ден во знак на незадоволство ќе настапиме со блокирање на улиците во Струмица како и влезовите на градот.

Ги бараме повторно претходните мерки за слободен влез на невакцинирани и вакцинирани, бидејќи со моменталните мерки се создава само поделба на граѓаните.

Ние не сме тие што ја шириме короната и затоа бараме владата да го прифати нашето барање. Во спротивно ќе настапиме и со поостри мерки.Во овие години ние сме на постојан удар, време е Владата да донесе нови мерки кои ќе бидат и во наша корист.

Извор: Zoom. mk

Претходна статија

ВМРО-ДПМНЕ: Над половина милион луѓе едвај преживуваат, народот посиромашен, околу 60.000 остана без работа

Следна статија

Димовски: Потегот на Мицкоски да го повика Апасиев за рушење на Заев е исправен

Најново од Вести